Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Polska eksportuje więcej kukurydzy

5 stycznia 2016
Bank Gospodarki Żywnościowej podaje, że po tym jak w grudniu ub.r. polski eksport zbóż drogą morską znacznie wyhamował, w styczniu br. eksport pszenicy nadal się obniżał, a eksport kukurydzy ustabilizował się na dosyć wysokim poziomie. Zmiany po stronie handlu zagranicznego kukurydzą powinny zagospodarować prawie cały wzrost krajowej produkcji zanotowany w 2012 roku.

Według danych Sparks Polska o przeładunkach portowych w styczniu br. wyeksportowano 71 tys. t ziarna kukurydzy. To bardzo podobna ilość jak w grudniu ub.r., kiedy na statki załadowano 74 tys. t. Jednak eksport był zdecydowanie najwyższy w listopadzie, kiedy wyniósł aż 148 tys. t. %W tym jednym miesiącu załadunek był prawie tak duży jak w całym sezonie 2011/12.
Od początku sezonu 2012/13 przez polskie porty wysłano już łącznie 474 tys. t kukurydzy. W ubiegłym sezonie eksport zwolnił wyraźnie w lutym, a w kolejnych miesiącach stopniowo obniżał się aż do zera. Jeżeli w bieżącym roku będzie podobnie, do końca sezonu wyeksportowane drogą morską może być jeszcze około 60-90 tys. t kukurydzy, a łącznie w sezonie 530-570 tys. t, czyli o 330-370 tys. t więcej niż w poprzednim sezonie (wzrost o 157-177%). Oczywiście, dosyć realny jest scenariusz, że w bieżącym sezonie, ze względu na rekordowe zbiory w Polsce i niskie w innych krajach w Europie, eksport będzie jeszcze wyższy.
Do tego dochodzi duży eksport drogą lądową, który w 2012 r. stanowił około 55% całego eksportu kukurydzy. Gdyby przyjąć, że taka proporcja utrzyma się do końca bieżącego sezonu i sprawdzi się prognoza dotycząca wywozu drogą morską, cała sprzedaż zagraniczna w sezonie 2012/13 może wynieść około 1,2-1,3 mln t, czyli 30-32% produkcji.
Jak na razie w bieżącym sezonie niższy jest również import kukurydzy. W miesiącach VI-XI 2012 r. przywieziono do kraju o 170 tys. t ziarna mniej niż w tym samym okresie rok wcześniej. W przypadku importu transport morski odgrywa marginalną rolę, dlatego na podstawie przeładunków portowych trudno wyrokować o całym imporcie. Niemniej jednak, jeśli założymy, że w okresie od grudnia 2012 r. do czerwca 2013 r. utrzyma się taka sama dynamika importu jak w miesiącach lipiec-listopad 2012 r., w całym sezonie import będzie o 0,2 mln t niższy niż w poprzednim sezonie. Oznacza to, że zwiększony eksport zrównoważy większość, a łącznie z obniżonym importem prawie cały, wzrost produkcji kukurydzy w naszym kraju w 2012 roku (+1,58 mln t r/r).
Jeśli chodzi o pszenicę, to jej eksport drogą lądową w styczniu br. nadal się obniżał. O ile w grudniu ub.r. wyniósł on prawie 41 tys. t, w styczniu br. już tylko 35 tys. t. Jest to bardzo wyraźne spowolnienie w stosunku do miesięcy wrzesień-listopad, kiedy przeciętnie co miesiąc załadunki wynosiły prawie 120 tys. t. Głównym powodem były zapewne duże wzrosty cen w okresie od połowy października, które spowodowały, że obecnie cena pszenicy w Polsce jest wyższa niż przeciętnie w UE-27.



POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Uprawa soi przy wsparciu technologii – ciekawy kierunek dla polskich rolników Ar...

Najnowsze dane GUS pokazały zaskakująco wręcz dobre dane na temat aktywności dew...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę