Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Polska dokonała największych postępów w reformowaniu biznesu

27 października 2012
Polska dokonała w ubiegłym roku największych postępów w reformowaniu biznesu, czyniąc go bardziej przyjaznym - ocenił Bank Światowy.
W dorocznym raporcie "Doing Business", opracowanym wspólnie przez Bank Światowy i podporządkowaną mu instytucję kredytową International Finance Corp., stwierdzono, że Polska m. in. uprościła formalności przy rejestrowaniu własności, a także przepisy podatkowe i regulujące zawieranie i egzekwowanie umów oraz przepisy upadłościowe.
W raporcie oceniono 185 krajów na całym świecie i uznano, że Polska wypadła najlepiej. Podkreślono, że głównym motywem skłaniającym do dokonywania zmian w krajach Europy Wschodniej pozostaje chęć dorównania bardziej ustabilizowanym członkom UE.
Jeden z autorów raportu, Augusto Lopez-Claros z Banku Światowego przyznał, że "kraje takie jak Polska wciąż pozostają w tyle". "Chcą być w przyszłości członkami strefy euro, lub być zdolne do konkurencji, a jednym z aspektów tego jest poprawa swoich instytucji i warunków dla biznesu" - dodał.
Reuter podkreśla, że Polska jest obecnie na 55. miejscu na liście krajów przyjaznych biznesowi w porównaniu z 62., które zajmowała w ub. roku. Kraj ten był w ostatnich latach jednym z nielicznych jasnych punktów w Europie, utrzymując zdecydowany wzrost mimo słabnięcia jego sąsiadów, choć prognozy na przyszły rok wskazują na spowolnienie tego wzrostu - zauważa brytyjska agencja.
Trudności gospodarcze skłoniły także Grecję i Włochy do zmian w przepisach ułatwiających życie przedsiębiorcom - podkreślono w raporcie.
Za kraj najbardziej przyjazny biznesowi uznano, już siódmy rok z rzędu, Singapur. Na kolejnych miejscach uplasowały się: Hong Kong, Nowa Zelandia, USA i Dania. Do pierwszej dziesiątki awansowały w tym roku Gruzja i Australia, spychając na dalsze miejsca Islandię i Irlandię.
Natomiast na Bliskim Wschodzie i w Afryce Północnej sytuacja - w ocenie autorów raportu - po zamieszkach i niepokojach wywołanych przez Arabską Wiosnę pogorszyła się. Negatywnie oceniono też rozwój sytuacji dla biznesu w Wenezueli pod rządami lewicującego prezydenta Hugo Chaveza.



POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Uprawa soi przy wsparciu technologii – ciekawy kierunek dla polskich rolników Ar...

Najnowsze dane GUS pokazały zaskakująco wręcz dobre dane na temat aktywności dew...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę