Polska poparła propozycję Rady UE dotyczącą wprowadzenia przepisów ograniczających stosowanie lekkich plastikowych toreb na zakupy, poinformował resort środowiska. Przyszła ustawa w tej sprawie mogłyby określać np. rodzaj toreb wydawanych w sklepach.
Ekspertka o innowacyjnych opakowaniach dla żywności
Małgorzata Szymborska, dyrektor departamentu gospodarki odpadami w Ministerstwie Środowiska powiedziała, że ambicją obecnej włoskiej prezydencji w UE jest zakończenie jeszcze w tym roku prac nad zmianami w tzw. dyrektywie opakowaniowej. Nowe rozwiązania prawne miałyby ograniczyć stosowanie lekkich plastikowych toreb (reklamówek), które wydawane są np. w sklepach czy marketach.
Szymborska wyjaśniła, że dyrektywa wprowadzałaby np. obowiązek opłat za lekkie plastikowe torebki. Przypomniała, że podobne przepisy zostały kiedyś przygotowane przez b. ministra środowiska Macieja Nowickiego. Dyrektor wyjaśniła, że po przyjęciu dyrektywy UE w tej sprawie, w Polsce należałoby znowelizować tzw. ustawę opakowaniową. Określono by w niej rodzaje plastikowych toreb oraz cenę, jaką należałoby za nie pobierać. "Odpłatność pozwoli na ograniczenie używania takich toreb" - podkreśliła.
Opłata za torebki mogłaby przypominać obecnie obowiązujące opłaty produktowe.
Szymborska przyznała, że mimo iż obecnie takie przepisy nie obowiązują, wiele sklepów i marketów wprowadziło opłaty za torebki przy kasach. Dodała, że pozwoliło to ograniczyć liczbę wydawanych toreb. Dyrektor powiedziała, że w Polsce klientom sklepów wydawanych było kiedyś dziennie ok. 1,8 mln foliówek. "Szacujemy, że teraz jest to o ok. 70 proc. mniej" - oceniła.