Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Polska bramą inwestycyjną do Europy Wschodniej

5 stycznia 2016
Portugalski tygodnik "Expresso" ocenia w najnowszym wydaniu, że Polska jest bramą dla inwestorów z Portugalii, planujących inwestycje na Ukrainie, Litwie, Białorusi oraz w Rosji.
Tygodnik przypomina, że od kilku lat polska gospodarka osiąga bardzo pozytywne rezultaty. "Między 2003 a 2008 rokiem średni wzrost PKB wyniósł tam 5,2 proc. rocznie. Z kolei w 2009 roku Polska była jedynym krajem Unii Europejskiej, który skutecznie oparł się recesji" - odnotowuje "Expresso".
Pismo wskazuje też na systematycznie rosnącą wartość portugalskich inwestycji w Polsce. "Pomiędzy 2007 a 2011 rokiem wzrosły one do poziomu 721 mln euro" - przypomina "Expresso".
Lizboński tygodnik zwraca też uwagę na ponad 100 portugalskich spółek, które z powodzeniem działają na polskim rynku. Przypomniał, że największą prywatną firmę stworzyła na nim w ciągu ostatnich 17 lat grupa Jeronimo Martins, właściciel sieci sklepów Biedronka. Zatrudnia ona obecnie prawie 38 tys. pracowników.
"Expresso" cytuje dyrektora operacyjnego grupy Jeronimo Martins w Polsce, Pedro Pereirę da Silvę, którego zdaniem w polskim rynku nadal drzemie duży potencjał. "Polska jest wciąż bardzo atrakcyjnym kierunkiem biznesowym dla zagranicznych inwestorów. Poza prawie 40-milionowym rynkiem jest ona również bramą na Wschód. Region ten posiada około 150 mln konsumentów" - powiedział Pereira da Silva.
Zdaniem cytowanych przez tygodnik portugalskich przedsiębiorców polską gospodarkę cechują stabilność oraz przewidywalność. Odnotowują oni również wysoką konkurencyjność polskich spółek w związku z dużymi inwestycjami dokonanymi w ostatnich latach w sferze szkoleń pracowniczych.
"Expresso" odnotowuje także rosnące zainteresowanie ze strony przedsiębiorców z Polski współpracą biznesową z portugalskimi inwestorami w celu wejścia na rynki dawnych portugalskich kolonii, głównie do Angoli i Mozambiku.
Do najnowszego wydania "Expresso" załączony został przewodnik zawierający informacje o polskiej gospodarce, m.in. dane o systemie bankowym i podatkowym, giełdzie papierów wartościowych, a także o rynku pracy. 48-stronnicowy dodatek szeroko informuje też o aspektach prawnych z zakresu zakładania działalności gospodarczej, zakupu i wynajmu nieruchomości, a także zatrudniania pracowników.
"Expresso" jest najpoczytniejszym tygodnikiem w Portugalii. Pismo dociera co tydzień do 642 tys. czytelników w tym ponad 10-milionowym kraju.


POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Uprawa soi przy wsparciu technologii – ciekawy kierunek dla polskich rolników Ar...

Najnowsze dane GUS pokazały zaskakująco wręcz dobre dane na temat aktywności dew...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę