Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Polska blokuje dyrektywę o prawie jazdy

29 czerwca 2005
Polska, Niemcy, Francja i Austria zablokowały osiągniecie porozumienia w sprawie dyrektywy przewidującej, że w ciągu 20 lat prawa jazdy we wszystkich krajach Unii Europejskiej miałyby postać jednakowej plastikowej karty.

Jak poinformowały źródła zbliżone do przewodniczącego pracami UE Luksemburga, na odbywającym się w poniedziałek i wtorek w Luksemburgu posiedzeniu unijnych ministrów ds. transportu, nie doszło do porozumienia, gdyż sprzeciwiły się mu cztery kraje: Polska, Niemcy, Francja i Austria.

Dyrektywę popieramy, ale jesteśmy przeciwni kolejnej wymianie praw jazdy. Nie podoba nam się, że Polska, która teraz wymienia prawa jazdy ze starych papierowych na nowe, kolejny raz musiałaby je wymieniać –  tłumaczył anonimowy polski dyplomata. Dodał, że Polska zabiega o dodatkowe okresy przejściowe.

Pomysł ujednolicenia prawa jazdy w UE uzyskał już aprobatę Parlamentu Europejskiego. Unijne prawo jazdy miałoby zastąpić 110 istniejących obecnie w UE form tego dokumentu, co ułatwiłoby pracę policjantom, służyło zwiększeniu bezpieczeństwa poprzez utrudnienie podrabiania dokumentów oraz było kolejnym po wspólnej monecie euro symbolem zjednoczonej Europy.

Dyrektywa przewiduje, że w ciągu 10 lat państwa członkowskie wymienią stare, papierowe prawa jazdy, będące jeszcze w użyciu w niektórych krajach UE, na nowe, plastikowe, o kształcie karty kredytowej. W ciągu 20 lat nastąpiłoby wdrożenie jednolitego formatu prawa jazdy w całej Unii.


POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Uprawa soi przy wsparciu technologii – ciekawy kierunek dla polskich rolników Ar...

Najnowsze dane GUS pokazały zaskakująco wręcz dobre dane na temat aktywności dew...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę