Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Polska blokuje dyrektywę o prawie jazdy

29 czerwca 2005
Polska, Niemcy, Francja i Austria zablokowały osiągniecie porozumienia w sprawie dyrektywy przewidującej, że w ciągu 20 lat prawa jazdy we wszystkich krajach Unii Europejskiej miałyby postać jednakowej plastikowej karty.

Jak poinformowały źródła zbliżone do przewodniczącego pracami UE Luksemburga, na odbywającym się w poniedziałek i wtorek w Luksemburgu posiedzeniu unijnych ministrów ds. transportu, nie doszło do porozumienia, gdyż sprzeciwiły się mu cztery kraje: Polska, Niemcy, Francja i Austria.

Dyrektywę popieramy, ale jesteśmy przeciwni kolejnej wymianie praw jazdy. Nie podoba nam się, że Polska, która teraz wymienia prawa jazdy ze starych papierowych na nowe, kolejny raz musiałaby je wymieniać –  tłumaczył anonimowy polski dyplomata. Dodał, że Polska zabiega o dodatkowe okresy przejściowe.

Pomysł ujednolicenia prawa jazdy w UE uzyskał już aprobatę Parlamentu Europejskiego. Unijne prawo jazdy miałoby zastąpić 110 istniejących obecnie w UE form tego dokumentu, co ułatwiłoby pracę policjantom, służyło zwiększeniu bezpieczeństwa poprzez utrudnienie podrabiania dokumentów oraz było kolejnym po wspólnej monecie euro symbolem zjednoczonej Europy.

Dyrektywa przewiduje, że w ciągu 10 lat państwa członkowskie wymienią stare, papierowe prawa jazdy, będące jeszcze w użyciu w niektórych krajach UE, na nowe, plastikowe, o kształcie karty kredytowej. W ciągu 20 lat nastąpiłoby wdrożenie jednolitego formatu prawa jazdy w całej Unii.


POWIĄZANE

Cyfryzacja jest bronią obosieczną - z jednej strony usprawnia procesy biznesowe,...

Rolnictwo 4.0 – nie ma konieczności dwukierunkowej wymiany danych w robotach! Za...

Jak podała służba prasowa Ministerstwa Polityki Agrarnej i Żywności Ukrainy, min...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę