Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Polska awansowała na 50. pozycję w indeksie wolności gospodarczej

5 stycznia 2016
Mimo awansu na 50., najwyższą w historii pozycję, Polska nadal jest "umiarkowanie wolnym" gospodarczo krajem - wynika z opublikowanego we wtorek globalnego indeksu "Economic Freedom 2014" The Heritage Foundation i Wall Street Journal.

W porównaniu do zeszłego roku udało się nam uzbierać 1 punkt więcej - łącznie 67 na 100, co dało nam awans o 7 miejsc.

Znacząca poprawa nastąpiła głównie w łatwości prowadzenia biznesu, do czego przyczyniła się deregulacja zawodów. Lepiej jest też w barierach inwestycyjnych, gdzie uproszczono procedury związane z wydawaniem pozwoleń na budowę. Bardzo dobrze oceniona została też swoboda handlu (zajęliśmy 11. pozycję na świecie). W obszarach praw własności oraz poziomu korupcji udało się nam uzyskać 41. lokatę.

Naszą piętą Achillesa pozostaje fiskalizm (114. pozycja), wydatki publiczne (145. miejsce) i rynek pracy (97.). O ile w pierwszych dwóch obszarach nastąpiła nieznaczna poprawa, to w ostatnim odnotowaliśmy pogorszenie.

- Wydatki rządowe to nadal ok. 45 proc. PKB - zwrócił uwagę główny ekonomista Związku Przedsiębiorców i Pracodawców Mariusz Pawlak.

Aleksander Łaszek z Forum Obywatelskiego Rozwoju zaznaczył, że wydatki publiczne w relacji do PKB spadają i w tym momencie są na jednym z najniższych poziomów w historii, ale wciąż pozostają wysokie w porównaniu np. do państw bałtyckich.

Dyrektor Warsaw Enterprise Institute - fundacji Związku Przedsiębiorców i Pracodawców Marcin Nowacki tłumaczył, że pogorszenie się wyników dot. rynku pracy wynika z wzrostu pozapłacowych kosztów pracy. Jak ocenił zapowiedziane przez premiera zmiany (oskładkowanie umów cywilnoprawnych) spowodują dalsze pogorszenie w tym zakresie i przejście części zatrudnionych do szarej strefy.

Zgodnie z rankingiem "Economic Freedom 2014" w regionie Europy Środkowej i Wschodniej wyżej od nas notowane są: Estonia (4. miejsce w Europie) i Niemcy (8. pozycja), ale też Litwa (11. pozycja) Gruzja (12. pozycja) oraz Czechy (15. pozycja). Za nami są Węgrzy, Słowacy i Ukraińcy.

Polska zajmuje 23. pozycję na 43 badane kraje europejskie. Pierwsi są Szwajcarzy, później Irlandczycy i Duńczycy. Z kolej najwyżej spośród wszystkich 186 ocenianych państw świata uplasował się Hongkong, za nim Singapur, Australia i Nowa Zelandia.

- Warto zwrócić uwagę na ścisłą korelację poziomu wolności gospodarczej z poziomem dochodu narodowego per capita - zauważył dyrektor ds. relacji z mediami Warsaw Enterprise Insititue Tomasz Wróblewski. - W krajach wolnych jest ona zdecydowanie wyższa niż w pozostałych, a pomiędzy krajami wolnymi gospodarczo, a tymi, gdzie tej wolności nie ma jest przepaść - dodał. W Europie w 5 najbardziej wolnych krajach średni PKB per capita wynosi 36,7 tys. dol., a w 5 najmniej wolnych 13,7 tys. dol.    



POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Uprawa soi przy wsparciu technologii – ciekawy kierunek dla polskich rolników Ar...

Najnowsze dane GUS pokazały zaskakująco wręcz dobre dane na temat aktywności dew...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę