europejskie forum rolników 2025

Polscy rolnicy powinni zwiększyć powierzchnię gospodarstw

5 stycznia 2016
Szansą na rozwój polskiego rolnictwa są nowocześnie zarządzane gospodarstwa o powierzchni 4 tys. -5 tys. hektarów - mówią eksperci z Agrowill Group.
Polskie rolnictwo boryka się problemami nierentowności upraw. Jak podkreślają eksperci z Agrowill Group, jednego z największych przedsiębiorstw zajmujących się pierwotną produkcją rolną w całej UE, wynikają one m.in. z niskiego stopnia zmechanizowania czy braku specjalizacji upraw.

Jednak głównym powodem jest duże rozdrobnienie gospodarstw. W Polsce bowiem dominują te o powierzchni 5-30 ha. A to zdecydowanie za mało, żeby właściciele gospodarstw mieli źródło utrzymania i dobrą perspektywę rozwoju.

- Obecnie w regionie krajów bałtyckich i w części Polski dominują małe gospodarstwa rolne- mówi dyrektor AB Agrowill Group Algirdas Pareckas i wyjaśnia, że wynika to z historycznych uwarunkowań dotyczących podziału ziemi. - W naszej ocenie najbardziej optymalną wielkością gospodarstwa jest 4 tys.-5 tys. ha dla Polski i 2 tys.-3 tys. ha dla regionów nadbałtyckich - mówi Pareckas.

Eksperci z Agrowill Group uważają, że jedynie znaczne powiększenie wielkości gospodarstw spowoduje podniesienie rentowności upraw. Będą one bowiem sprawniej zarządzanie, nastąpi wysoka specjalizacja produkcji i wdrażane nowe technologie.

Na Litwie Agrowill Group zarządza 30 tysiącami hektarów podzielonych na 38 przedsiębiorstw rolniczych. Obecnie trwają prace nad przeniesieniem tego modelu produkcji na tereny polskie. Na początku 2011 roku jest planowanie utworzenie modelowego gospodarstwa.


POWIĄZANE

Początek kwietnia przyniósł dawno niewidziany wzrost cen benzyny na stacjach. Na...

Uszczelnić granice i zapewnić realną pomoc rolnikom w obliczu zagrożenia pryszcz...

Według Oil World eskalacja napięć handlowych na świecie może zwiększyć niedobór ...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)Pracuj.pl
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę