Ptak_Waw_CTR_2024

Polscy producenci żywności w misji gospodarczej na Litwie

3 grudnia 2015
Litwa jest zainteresowana polską produkcją, a Polska - rynkiem litewskim - powiedział w środę PAP kierownik wydziału promocji handlu i inwestycji ambasady RP w Wilnie, radca-minister Henryk Szymański, podsumowując misję gospodarczą polskich firm.
"Zainteresowanie polskich firm litewskim rynkiem jest olbrzymie" - ocenia Szymański. Jego zdaniem, wzrost zainteresowania Litwą powoduje przede wszystkim ożywienie gospodarki litewskiej po kryzysie, jaki dotknął ten kraj w 2009 roku i pogorszenie sytuacji w zachodniej i południowej Europie.
W wileńskiej misji gospodarczej polskich firm zainteresowanych rynkiem litewskim, zorganizowanej we wtorek przez wydział promocji i inwestycji ambasady Polski, udział wzięło 20 firm polskich z branży mleczarskiej, przetwórstwa owocowo-warzywnego, artykułów gospodarstwa domowego, chemii samochodowej oraz branży odzieżowo-tekstylnej. Ze strony litewskiej było 18 firm - głównie czołowe, duże sieci handlowe: RIMI, IKI, a także hurtownicy i dystrybutorzy.
"Były to pierwsze spotkania stron zainteresowanych, nie były więc zawierane żadne umowy, ale wiem, że umówione są następne, bezpośrednie spotkania w celu zawarcia konkretnych form współpracy" - powiedział kierownik wydziału handlu i inwestycji ambasady RP w Wilnie, zaznaczając, że litewski konsument pozytywnie wyraża się o polskich markach.
Jak wynika z przeprowadzonego w ubiegłym roku przez Agencję RAIT na zlecenie wydziału badania, aż 72 proc. mieszkańców Litwy pozytywnie ocenia "relację ceny do jakości" polskich produktów, a 65 proc. pozytywnie ocenia jakość polskich produktów.
"To wymarzona sytuacja - polskie firmy chcą sprzedawać na Litwie, litewscy handlowcy są handlować polskimi produktami, a litewscy konsumenci chcą je konsumować i chwalą relację ceny do jakości. To polskie pięć minut, które staramy się wykorzystać" - powiedział Henryk Szymański.
Wtorkowa misja była już drugą w ciągu ostatnich sześciu miesięcy zorganizowaną przez wydział promocji handlu i inwestycji ambasady RP. W październiku ubiegłego roku w Wilnie przebywali przedstawiciele firm zainteresowanych inwestycjami infrastrukturalnymi. Przygotowywana jest już kolejna misja m.in. dla przedstawicieli branży budowlanej.
W ubiegłym roku eksport z Polski na Litwę wzrósł w stosunku do roku poprzedniego o 16 proc. W ciągu ostatnich trzech lat ten wzrost wyniósł 60 proc. Jak odnotowuje wydział ambasady, "to drugi najszybszy wzrost polskiego eksportu do krajów UE. Szybciej rósł tylko eksport na Cypr, ale odbywało się to przy dużo niższym wolumenie".
W 2012 r. Polska wyeksportowała na Litwę towary i usługi o łącznej wartości 2,2 mld euro. Najważniejszymi grupami towarowymi polskiego eksportu na Litwę są: wyroby przemysłu chemicznego, wyroby przemysłu elektromaszynowego oraz artykuły rolno-spożywcze.



POWIĄZANE

W październiku odbyło się posiedzenie grupy roboczej „Miód” Copa-Cogeca, w który...

EIT Food już po raz siódmy organizuje warsztaty projektowania produktów żywności...

Przechowywanie paliwa w gospodarstwie rolnym wymaga wdrożenia odpowiednich rozwi...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę