Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Polscy producenci będą mogli eksportować mięso na Ukrainę

5 stycznia 2016
Polska i Ukraina porozumiały się w sprawie zniesienia zakazu importu polskiego mięsa wieprzowego. Ukraina zniesie także embargo na import tzw. wołowiny odkostnionej - poinformował minister rolnictwa Marek Sawicki.

Decyzje w tych sprawach podjęto podczas rozmów Marka Sawickiego z ukraińskim ministrem rolnictwa Ihorem Szwajką. Wejdą one w życie 17 czerwca - przekazał Sawicki w rozmowie z polskimi dziennikarzami.
"Wszystko wskazuje na to, że z dniem 17 czerwca wieprzowina i wołowina bez kości będą mogły być normalnie eksportowane na teren Ukrainy, natomiast wołowina z kością - pod koniec trzeciego kwartału tego roku" - oświadczył minister.
Sawicki ocenił, że dla Polski, wobec której obowiązuje także zakaz sprzedaży mięsa m.in. do państw Unii Celnej: Rosji, Białorusi i Kazachstanu, "każdy otwarty rynek stanowi wartość".
"Z pewnością sam fakt, że w 2013 r. sprzedaliśmy na Ukrainę wieprzowinę o wartości ponad 80 mln euro, świadczy, że ten rynek jest dla nas atrakcyjny" - podkreślił minister.
"Dzisiejsze porozumienie pozwoli na przywrócenie eksportu na rynek ukraiński mięsa wieprzowego oraz odkostnionego mięsa wołowego. W odniesieniu do mięsa wieprzowego będzie to możliwe przy braku zastrzeżeń ekspertów ukraińskich, którzy w najbliższym tygodniu przyjadą do Polski" - napisano w komunikacie resortu rolnictwa.
Dodano, że "na III kwartał br. zaplanowane zostały także kontrole służb weterynaryjnych Ukrainy w polskich zakładach mięsnych". "Pozwoliłoby to na wznowienie eksportu, pod koniec III kwartału br., również mięsa wołowego z kością" - poinformowano.
Jako podano w komunikacie, podpisano też umowę między polskim ministrem rolnictwa a ministrem rolnictwa Ukrainy dotyczącą realizacji programu zwalczania wścieklizny na terytorium Ukrainy w 2014 r.
Ukraina wprowadziła embargo na import polskiej wieprzowiny 17 lutego, natychmiast po wykryciu w Polsce wirusa afrykańskiego pomoru świń u dwóch dzików, ale nie wstrzymała handlu z Rosją czy Białorusią, gdzie ASF występuje u świń. Zakaz importu wołowiny obowiązuje od 2007 r.
W 2013 r. na Ukrainę Polska wysłała towary o wartości 457,7 mln euro, tj. 8 proc. mniej niż rok wcześniej. Na tamten rynek najwięcej trafiło z Polski świeżych owoców, wyrobów cukierniczych oraz mięsa czerwonego i pasz dla zwierząt.


POWIĄZANE

20 listopada 2024 roku, w Warszawie odbyło się VI Posiedzenie Krajowej Rady Izb ...

Minister Polityki Agrarnej i Żywności Ukrainy Witalij Koval oraz Minister Rolnic...

Według stanu na 20 listopada od początku tego miesiąca koleją na Ukrainie przewi...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę