Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Polmosy do sprzedaży

14 kwietnia 2009
Aż trudno w to uwierzyć ale, jak doniosła Polska Agencja Prasowa, minister Skarbu Państwa rozpocznie ponownie procedurę prywatyzacyjną Polmosów w Bielsku-Białej i w Józefowie. Po sukcesach posła Janusza Palikota, który na wódce dorobił się sporego majątku okazuje się jednak, że państwu, czyli Skarbowi Państwa nie opłaca się utrzymywać niektórych wódczanych zakładów i dlatego po pierwszej nieudanej próbie próbuje ponownie sprzedać dwa zakłady Polmosu.

Przed ponad 20 laty krążył Polsce taki dowcip, że gdyby na Saharze zaprowadzić socjalistyczna gospodarkę, pewnie wkrótce zabrakłoby piasku. I jak widać podobnie rzecz ma się, choć w innej nieco rzeczywistości z państwowymi wódczanymi zakładami.

Dlaczego tym razem ma się powieść próba sprzedaży Polmosu Józefów? Bo w związku ze zmianą ustawy o komercjalizacji i prywatyzacji - Ministerstwo Skarbu Państwa będzie mogło zbyć 85 proc. akcji tej spółki, a nie jak było do tej pory 75 proc. Nowelizacja ustawy (uchwalona przez Sejm pod koniec listopada ub.r.) spowodowała, że inaczej nalicza się liczbę akcji. Ustawa pozwala sprzedać wszystkie akcje spółki - 85 proc. inwestorowi i 15 proc. pracownikom.

Nie udało się do tej pory znaleźć chętnego na zakłady w Bielsku-Białej, bo zdaniem MSP zgłaszający się inwestorzy dawali zbyt mało pieniędzy na kupno akcji. W sprawie prywatyzacji tej spółki MSP zakończyło negocjacje z firmami Alti Plus z Krakowa (dystrybutorem krajowych oraz importowanych wyrobów alkoholowych) oraz Solanum z Chojnic (firmą działającą na rynku alkoholi).



POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Uprawa soi przy wsparciu technologii – ciekawy kierunek dla polskich rolników Ar...

Najnowsze dane GUS pokazały zaskakująco wręcz dobre dane na temat aktywności dew...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę