Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Policzmy się we wsi i w gminie, bo....

3 lutego 2009
może się okazać,  że jest nas za mało, by cywilizacyjnie zbliżyć się do miast. O co chodzi? O najbardziej przyziemne, a raczej podziemne instalacje – kanalizacyjne i oczyszczalnie. Doświadczyła tego w ostatnich miesiącach bieszczadzka gmina Cisna.
 Od lat Cisna – jeden z najpiękniejszych zakątków Polski walczy o ochronę środowiska – chce zbudować sieć kanalizacyjną we wsiach Krzywe, Strzebowiska i Przysłup oraz nieodzowna w takich przypadkach oczyszczalnie. Wydawałoby się, ze to rzecz naturalna, potrzeba cywilizacyjna – ale nie dla brukselskich urzędników. Okazuje się bowiem, że gmina nie spełnia unijnych kryteriów.
Z tych tez powodów gmina nie znalazła się w tzw. krajowym programie oczyszczania ścieków komunalnych (KPOŚK), gdyż dyskwalifikuje ich unijna efektywność mierzona współczynnikiem liczby mieszkańców przypadających na kilometr położonej rury kanalizacyjnej. Łatwo policzyć – w całej gminie jest ich raptem 1600 a dla zarządu województwa nie tylko zresztą podkarpackiego wspomniane kryteria i współczynniki – to podstawa przy rozdziale unijnych pieniędzy. Więc i tym razem, wszystko na to wskazuje, pieniądze te gminie, która już zainwestowała w plany i projekty ponad 400 tys. zł, przejdą nosem. Czy podobnie będzie z 1 mld 136 mln euro przyznanymi podkarpackiemu województwu  na 6 lat?
Jest jeszcze jedno wytłumaczenie dla „oszczędności”  i ostrożności naszych urzędników. W najnowszym projekcie aktualizacji Krajowego Programu Oczyszczania Ścieków Komunalnych znalazło się 1606 aglomeracji. Pytanie jest takie – czy jeśli tyle potrzeba miastom to może mniej ważna jest wieś i jej potrzeby? Inwestycje, przede wszystkim miejskie, które znalazły się w wykazie będą traktowane priorytetowo przez instytucje finansujące. Projekt musi jeszcze przejść przez procedurę konsultacji międzyresortowych. Ostateczną decyzję o zaakceptowaniu wykazu podejmie Rada Ministrów. KPOŚK zawiera wykaz aglomeracji oraz wykaz niezbędnych przedsięwzięć w zakresie budowy i modernizacji zbiorczych sieci kanalizacyjnych i oczyszczalni ścieków komunalnych.
Program służy przede wszystkim wdrożeniu dyrektywy 91/271/EWG zobowiązującej państwa członkowskie UE do budowy systemów kanalizacyjnych we wszystkich aglomeracjach powyżej 2 tys. RLM (równoważnej liczy mieszkańców). Polska ma spełnić te wymogi do końca 2015 r.
Całkowity koszt przedsięwzięć uwzględnionych w KPOŚK w latach 2005 - 2015 szacuje się na ponad 42 mld zł. W tym czasie ma powstać ok. 37 tys. km sieci kanalizacyjnej oraz zostanie zmodernizowanych lub wybudowanych ponad 1,7 tys. szt. oczyszczalni ścieków.
Co zatem zrobić z gminami wiejskimi, które mają nie tylko problem z kanalizacją i oczyszczalniami ale także ze szkołami podstawowymi i przedszkolami – dla których brakuje uczniów żeby te placówki gmina mogła utrzymać? Chyba jest na to rada - wystarczy na przykład zaprosić Chińczyków lub Wietnamczyków do osiedlenia się na gościnnych połoninach nie tylko dla turystów spragnionych pięknych widoków i świeżego powietrza. Chiny mają problem – ponad 20 mln straciło wskutek kryzysu światowej gospodarki prace i będzie musiało wracać na wieś. Na naszych rodaków, którzy z braku perspektyw wyjechali za chlebem do Anglii, Szkocji, Irlandii czy Islandii nie ma co liczyć, a nadzwyczaj pracowici Chińczycy, czy Wietnamczycy mają oprócz nadzwyczajnej pracowitości jedna cechę, która świetnie się sprawdza od wielu lat w naszym kraju – są prawie nieśmiertelni. Wskaźniki przyrostu naturalnego Wietnamczyków przebywających w naszym kraju biją rekordy wzrostu - prawie nikt nie umiera a skośnookich obywateli nad Wisłą i Odra wciąż przybywa. Może więc  w opisany powyżej sposób uda się przeskoczyć brukselskie wskaźniki  i kanalizację wraz oczyszczalniami  we wsiach nie tylko gminy Cisną uda się wybudować przy wsparciu unijnych funduszy?


POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Uprawa soi przy wsparciu technologii – ciekawy kierunek dla polskich rolników Ar...

Najnowsze dane GUS pokazały zaskakująco wręcz dobre dane na temat aktywności dew...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę