Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

„POLICE” – Proekologiczne oszczędności

2 kwietnia 2007
Zagospodarowanie ponad 30 tys. ton produktów ubocznych rocznie i redukcję opłat środowiskowych przyniesie Zakładom Chemicznym „POLICE” SA uruchomiony 30 marca węzeł przeładunkowy popiołów lotnych. POLICE” podpisały umowę w tej sprawie umowę z EnergoMineral - firmą należącą do niemieckiej STEAG 15 maja 2006 roku. EnergoMineral wybudowała uruchomiony 30 marca 2007 roku węzeł załadunkowy i będzie odbierać z zakładowej Elektrociepłowni II (ECII) popioły lotne, które następnie trafią do zakładów produkcyjnych wykorzystujących ten produkt uboczny.

Korzyści ekonomiczne

Obecnie Zakłady Chemiczne „POLICE” SA  za składowanie popiołów i żużli ponoszą opłatę środowiskową. Umowa zawarta z EnergoMineral zakłada, że od uruchomienia węzła przeładunkowego popiołów „POLICE” będą płaciły Energo Mineral-owi połowę dotychczasowej stawki opłaty za składowanie za tonę. Docelowo Energio Mineral będzie odbierał popioły nie pobierając opłat od Z. Ch. „POLICE” SA. Korzyści z braku opłat środowiskowych docelowo będą wynosiły rocznie ponad 0,5 mln zł co wpisuje się w ramy Programu Naprawczego w kontekście optymalizacji kosztów. Instalacja kosztowała 1.5 mln zł i została sfinansowana przez Energo Mineral.
W planach na przyszłość zakłada się, że żużel, będący obecnie produktem ubocznym, w przyszłości również zostanie zagospodarowany przez EnergoMineral.

Zagospodarowanie odpadów

W skład inwestycji wchodzi zbiornik o pojemności 600 m sześć., w którym gromadzi się popiół. Ze zbiornika jest on przekazywany za pomocą szczelnego rękawa załadowczego do podjeżdżających samochodów-silosów. Instalacja spełnia wszelkie wymogi związane z ochroną środowiska, nie emituje popiołów podczas załadunku i jest w pełni zautomatyzowana. Inwestycja obejmuje również infrastrukturę drogową oraz oświetlenie.
W Elektrociepłowni  (EC II) działają dwa kotły energetyczne, w których spalany jest zmielony węgiel. W trakcie spalania węgla powstają pyły niesione w strudze spalin. Spaliny oczyszczane są w elektrofiltrach o bardzo dużej skuteczności, pochłaniających 99,82 proc. pyłów.
Po uruchomieniu węzła przeładunkowego popiołu na samochodowe cysterny-silosy, całość popiołów (rocznie w granicach 34 tys. ton) będzie trafiała, zamiast na składowisko, do zakładów wykorzystujących te odpady. Popioły mogą być bowiem wykorzystywane w przemyśle cementowym, budownictwie i budownictwie drogowym jako dodatki do cementów i innych materiałów używanych w budownictwie.
Jest to możliwe, ponieważ popioły z Elektrociepłowni w Z.Ch. „POLICE” SA odpowiadają surowym parametrom popiołów stosowanych w budownictwie - mają nie więcej niż pięć proc. części palnych, a wynika to z nowoczesnej technologii spalania, stosowanej w polickiej Spółce .

***

Zakłady Chemiczne POLICE SA są jedną z największych firm chemicznych w Polsce zaliczanych do grupy podmiotów tzw. Wielkiej Syntezy Chemicznej. W 1995 roku Police zostały przekształcone w jednoosobową spółkę Skarbu Państwa. W lipcu 2005 roku debiutowały na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych. Produkcja Zakładów Chemicznych POLICE SA w ok. 50 proc. sprzedawana jest na rynkach zewnętrznych, co stawia firmę w grupie największych polskich eksporterów. POLICE wyróżnia m.in. unikatowa w Polsce instalacja bieli tytanowej, skala produkcji amoniaku, kwasów: fosforowego i siarkowego oraz pozycja w sektorze mineralnych nawozów wieloskładnikowych - firma produkuje 50  proc. wszystkich wytwarzanych w Polsce nawozów tej grupy. Na co dzień w spółce zatrudnionych jest 2,8 tys. osób.


POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Uprawa soi przy wsparciu technologii – ciekawy kierunek dla polskich rolników Ar...

Najnowsze dane GUS pokazały zaskakująco wręcz dobre dane na temat aktywności dew...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę