Po przeprowadzeniu testu na utratę wartości aktywów trwałych, Zarząd Z. Ch. „POLICE” S.A. podjął uchwałę o utworzeniu odpisu na kwotę 234 mln zł.
Zgodnie z ustawą o rachunkowości oraz Międzynarodowymi Standardami Rachunkowości MSR 36. Spółka na każdy dzień bilansowy jest obowiązana ocenić czy istnieją przesłanki wskazujące na możliwość utraty wartości aktywów. Zarząd Spółki ocenił, że istnieje szereg przesłanek, które wskazują na taką możliwość.
Należą do nich następujące zjawiska i fakty:
a) kapitalizacja rynkowa Spółki jest w sposób ciągły niższa od wartości księgowej netto aktywów,
b) obserwuje się trwałą tendencję do wzrostu cen podstawowych surowców, w szczególności gazu ziemnego w warunkach oligopolistycznych struktur rynków zaopatrzeniowych,
c) na skutek uwarunkowań na rynku zbytu istnieją jedynie ograniczone możliwości przeniesienia efektów wzrostu cen zaopatrzeniowych na ceny sprzedaży,
d) nieefektywność niektórych grup produktowych i rynków sprzedaży
e) nadmierne moce produkcyjne w obszarze półproduktów i działalności pomocniczej,
f) brak skutecznych mechanizmów zarządzania ryzykiem rynkowym, szczególnie walutowym,
g) brak skutecznych mechanizmów proefektywnościowych w sferze zarządzania przychodami, kosztami i inwestycjami.
W związku z wystąpieniem tych przesłanek Zarząd postanowił o przeprowadzeniu testu utraty wartości aktywów. Jego wynik wykazał, że niezbędne jest dokonanie odpisu aktualizującego wartość aktywów trwałych. Odpis ten w wysokości 234.114 tys. zł obciąża wynik finansowy roku 2006 i jest różnicą pomiędzy poziomem wartości aktywów trwałych ustalonym zgodnie z Polskimi Standardami Rachunkowości, a poziomem wartości ustalonym zgodnie z Międzynarodowymi Standardami Rachunkowości.
Zgodnie z decyzjami Walnego Zgromadzenia Spółki podjętymi w listopadzie 2005 roku, Z. Ch. „POLICE” SA. od 2007 roku sporządzają sprawozdania finansowe zgodnie z Międzynarodowymi Standardami Rachunkowości. Dostosowanie Spółki do MSR wymagało szeregu działań, dzięki którym Zakłady są gotowe do spełniania tych standardów.