Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Polemika wokół polityki finansowej i gospodarczej UE

3 grudnia 2015
Nie możecie nas straszyć - tak włoski rząd odpowiada władzom w Berlinie na krytykę przemówienia premiera Matteo Renziego, który w Parlamencie Europejskim w środę apelował o politykę wzrostu i większą elastyczność zamiast linii rygoru budżetowego.

Po ostrej wymianie zdań rząd w Rzymie zapewnił w piątek, że nie ma kryzysu dyplomatycznego w relacjach z Berlinem opowiadającym się za surową dyscypliną finansową, i że jest tylko "dyskusja".
Polemikę rozpoczęła reakcja szefa frakcji Europejskiej Partii Ludowej w Parlamencie Europejskim w Strasburgu Manfreda Webera na wystąpienie Renziego na tym forum z okazji przejęcia przez Włochy półrocznego przewodnictwa w Radzie UE. Odnosząc się do apeli premiera o większą elastyczność w polityce budżetowej i opinii, że rygor hamuje wzrost gospodarczy, Weber przypomniał, że Włochy mają rekordowe zadłużenie i oświadczył: "Długi zabijają przyszłość, a proszenie o więcej czasu na reformy oznacza pomnażanie długów".
Renziego skrytykował też prezes Bundesbanku Jens Weidmann mówiąc, że potrzeba mniej słów i zapowiedzi, a więcej działania. Renzi "mówi nam, co mamy robić" - stwierdził.
Następnie przeciwko idei większej elastyczności budżetowej wypowiedział się minister finansów Niemiec Wolfgang Schaeuble.
Na krytyczne wypowiedzi pod adresem premiera Włoch jego kancelaria odpowiedziała nieoficjalnie cytowanymi w piątek przez całą włoską prasę słowami: "Jeśli Bundesbank myśli, że może nas straszyć, pomylił kraj".
Włoskie gazety piszą o otwartym konflikcie włosko-niemieckim wokół polityki finansowej Unii. Ministrowie z rządu Matteo Renziego zapewnili w piątek, że konfliktu z Berlinem nie ma.
Szefowa dyplomacji Federica Mogherini oświadczyła: "Nie ma dyplomatycznego kryzysu, ale jest polityczna dyskusja, także z innymi państwami, jak interpretować Pakt Stabilności i Wzrostu".
Takie samo stanowisko przedstawił włoski minister finansów Pier Carlo Padoan mówiąc: "Nie ma żadnego problemu z Niemcami. Długo rozmawiałem wczoraj z moim przyjacielem Schaeublem" - podkreślił.
Dyskusja na temat napięcia w niemiecko-włoskich relacjach trwa w dniu wizyty Komisji Europejskiej w Rzymie z okazji przejęcia przez Włochy prezydencji w Unii.
Szef KE Jose Manuel Barroso powiedział dziennikarzom w drodze na spotkanie z włoskim rządem: "Europa potrzebuje entuzjazmu Renziego", jego program zaś uznał za "ambitny, ale realistyczny".


POWIĄZANE

20 listopada 2024 roku, w Warszawie odbyło się VI Posiedzenie Krajowej Rady Izb ...

Minister Polityki Agrarnej i Żywności Ukrainy Witalij Koval oraz Minister Rolnic...

Według stanu na 20 listopada od początku tego miesiąca koleją na Ukrainie przewi...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę