Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Polak szefem komisji rolnictwa w PE

3 grudnia 2015
Parlament Europejski 2 lipca, podczas pierwszego swojego posiedzenia w tej kadencji  ustalił ilu  posłów zasiądzie w każdej z komisji  i podkomisji parlamentarnych. Dziś tj. 7 lipca Komisje zbiorą się na pierwszych posiedzeniach  w trakcie których wybiorą swoich przewodniczących i wiceprzewodniczących.
 Z  wewnętrznych negocjacji delegacji narodowych w ramach Grupy Europejskiej Partii Ludowej, która otrzymała w podziale m.in. Komisję Rolnictwa i Rozwoju Wsi wynika  , że poseł Czesław Siekierski ( PSL) najprawdopodobniej zostanie przewodniczącym Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi ( AGRI).
 2 lipca, w Strasburgu miała miejsce konferencja prasowa Klubu PO-PSL w PE, podczas której poseł Siekierski zaprezentował główne wyzwania stojące przed Komisja Rolnictwa i Rozwoju Wsi w nowej kadencji Parlamentu Europejskiego w kontekście ewentualnego objęcia stanowiska Przewodniczącego.
 Praca Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi Parlamentu Europejskiego w nowej kadencji będzie się skupiać wokół następujących zagadnień:
- Kontynuacja bieżącej działalności legislacyjnej. Jest szereg rozpoczętych prac. Czekają też nowe projekty aktów legislacyjnych przygotowane przez Komisję Europejską.
 - Przyjmowanie prawodawstwa niezbędnego dla wdrażania WPR w latach 2015-2020. Rok 2014 jest rokiem przejściowym. Będziemy również monitorować proces wdrażania reformy.
 - Przygotowanie przeglądu budżetu UE i reformy WPR w roku 2016.
 - Udział w przygotowywaniu nowego porozumienia handlowego UE-USA, które zakłada znaczące ograniczenie ceł i środków pozataryfowych w wymianie handlowej. W rezultacie ma powstać wielki wspólny rynek UE-USA.
 - Wsparcie organizacji rynku rolnego poprzez instrumenty ubezpieczeniowe i finansowe.
 - Zapewnienie bezpieczeństwa żywnościowego, tak w zakresie dostępności jak i jakości żywności, ze szczególnym zwróceniem uwagi na ochronę zdrowia ludzi i przeciwdziałanie zagrożeniom epidemiologicznym oraz kwestiom dobrostanu zwierząt oraz zdrowia roślin.
 - Wdrażanie nowych technologii w procesie produkcji rolnej i przemysłu żywnościowego oraz innowacyjny i inteligentny rozwój produkcji żywności.
 -  Ocena wpływu rolnictwa i procesu wytwarzania żywności na stan środowiska naturalnego i zmiany klimatyczne oraz sprawy nowej strategii leśnej.
 - Sytuacja społeczna i demograficzna na wsi, rozwój obszarów wiejskich oraz kwestia młodych rolników.
 - Rola rolnictwa jako miejsca produkcji różnych surowców dla przemysłu, co jest często pomijane.
 
- Będzie to czas refleksji, prac studialnych i analitycznych nad wieloma wyzwaniami, jakie stoją przed rolnictwem w kontekście strategii Europa 2020.Obowiązki naszej komisji są ważniejsze niż kiedykolwiek wcześniej, ponieważ z wejściem w życie Traktatu z Lizbony Parlament Europejski otrzymał prawo współdecydowania w sprawach wspólnej polityki rolnej (WPR) wraz z Radą Ministrów ds. Rolnictwa – mówi Czesław  Siekierski.
Oprócz Siekierskiego w Komisji Rolnictwa nasz kraj reprezentować będą jeszcze eurodeputowani: Jarosław Kalinowski ( PSL), Zbigniew Kuźmiuk, Janusz Wojciechowski , Beata Gosiewska ( PiS).


POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Uprawa soi przy wsparciu technologii – ciekawy kierunek dla polskich rolników Ar...

Najnowsze dane GUS pokazały zaskakująco wręcz dobre dane na temat aktywności dew...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę