Parlament Europejski 2 lipca, podczas pierwszego swojego posiedzenia w tej kadencji ustalił ilu posłów zasiądzie w każdej z komisji i podkomisji parlamentarnych. Dziś tj. 7 lipca Komisje zbiorą się na pierwszych posiedzeniach w trakcie których wybiorą swoich przewodniczących i wiceprzewodniczących.
Z wewnętrznych negocjacji delegacji narodowych w ramach Grupy Europejskiej Partii Ludowej, która otrzymała w podziale m.in. Komisję Rolnictwa i Rozwoju Wsi wynika , że poseł Czesław Siekierski ( PSL) najprawdopodobniej zostanie przewodniczącym Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi ( AGRI).
2 lipca, w Strasburgu miała miejsce konferencja prasowa Klubu PO-PSL w PE, podczas której poseł Siekierski zaprezentował główne wyzwania stojące przed Komisja Rolnictwa i Rozwoju Wsi w nowej kadencji Parlamentu Europejskiego w kontekście ewentualnego objęcia stanowiska Przewodniczącego.
Praca Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi Parlamentu Europejskiego w nowej kadencji będzie się skupiać wokół następujących zagadnień:
- Kontynuacja bieżącej działalności legislacyjnej. Jest szereg rozpoczętych prac. Czekają też nowe projekty aktów legislacyjnych przygotowane przez Komisję Europejską.
- Przyjmowanie prawodawstwa niezbędnego dla wdrażania WPR w latach 2015-2020. Rok 2014 jest rokiem przejściowym. Będziemy również monitorować proces wdrażania reformy.
- Przygotowanie przeglądu budżetu UE i reformy WPR w roku 2016.
- Udział w przygotowywaniu nowego porozumienia handlowego UE-USA, które zakłada znaczące ograniczenie ceł i środków pozataryfowych w wymianie handlowej. W rezultacie ma powstać wielki wspólny rynek UE-USA.
- Wsparcie organizacji rynku rolnego poprzez instrumenty ubezpieczeniowe i finansowe.
- Zapewnienie bezpieczeństwa żywnościowego, tak w zakresie dostępności jak i jakości żywności, ze szczególnym zwróceniem uwagi na ochronę zdrowia ludzi i przeciwdziałanie zagrożeniom epidemiologicznym oraz kwestiom dobrostanu zwierząt oraz zdrowia roślin.
- Wdrażanie nowych technologii w procesie produkcji rolnej i przemysłu żywnościowego oraz innowacyjny i inteligentny rozwój produkcji żywności.
- Ocena wpływu rolnictwa i procesu wytwarzania żywności na stan środowiska naturalnego i zmiany klimatyczne oraz sprawy nowej strategii leśnej.
- Sytuacja społeczna i demograficzna na wsi, rozwój obszarów wiejskich oraz kwestia młodych rolników.
- Rola rolnictwa jako miejsca produkcji różnych surowców dla przemysłu, co jest często pomijane.
- Będzie to czas refleksji, prac studialnych i analitycznych nad wieloma wyzwaniami, jakie stoją przed rolnictwem w kontekście strategii Europa 2020.Obowiązki naszej komisji są ważniejsze niż kiedykolwiek wcześniej, ponieważ z wejściem w życie Traktatu z Lizbony Parlament Europejski otrzymał prawo współdecydowania w sprawach wspólnej polityki rolnej (WPR) wraz z Radą Ministrów ds. Rolnictwa – mówi Czesław Siekierski.
Oprócz Siekierskiego w Komisji Rolnictwa nasz kraj reprezentować będą jeszcze eurodeputowani: Jarosław Kalinowski ( PSL), Zbigniew Kuźmiuk, Janusz Wojciechowski , Beata Gosiewska ( PiS).
8934753
1