Jak poinformowała FAMMU/FAPA, w połowie lutego na targach ekologicznych Biofach w Norymberdze doszło do porozumienia UE ze Stanami Zjednoczonymi dotyczącego obopólnego uznawania produktów ekologicznych. Dzięki temu ekologicznie certyfikowane produkty w Unii oraz w USA będą mogły być sprzedawane po obu stronach Atlantyku, co praktycznie oznacza połączenie dwóch największych rynków produktów ekologicznych na świecie o łącznej wartości 40 mld euro.
Porozumienie wchodzi w życie od 1 czerwca br. Sfinalizowane ostatnio przepisy dotyczące ekologicznego wina, które wchodzą w życie 1 sierpnia br. nie są włączone do porozumienia.
- Producenci w UE i USA czy handlowcy ekologiczni będą teraz mieli łatwiejszy dostęp do rynków po obu stronach Atlantyku, bowiem dotychczas przedsiębiorstwa, które chciały handlować z USA musiały starać się o podwójne certyfikaty, co w praktyce oznaczało wzrost kosztów - oceniają analitycy zespołu FAMMU/FAPA.
Jak podaje FAMMU/FAPA, pomiędzy eko standardami amerykańskimi a europejskimi jest pewna różnica dotycząca stosowania antybiotyków, bowiem w Europie chore zwierzęta można leczyć antybiotykami, a w USA nie. Za oceanem można je stosować do leczenia inwazyjnych infekcji bakteryjnych jak zaraza ogniowa w ekologicznych sadach jabłoniowych czy brzoskwiniowych. Obie strony umowy dwustronnej zgodziły się, że produkty ekologiczne muszą być produkowane bez antybiotyków, co będzie kontrolowane przez inspekcje.
W Unii ponad 200 tys. rolników na 5 proc. areału związanych jest z produkcją ekologiczną, a wzrost sektora to około 7 proc. rocznie.