Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Polacy ruszyli zebrać sąsiadom szparagi

5 stycznia 2016
O ile z rodzimym rolnictwem są coraz większe kłopoty, chodzi tu nie tylko o unijną biurokrację, ale choćby o fakt, iż o spotkaniu choćby w stołecznym sklepie polskich rzodkiewek można raczej zapomnieć, o tyle za zachodnią granicą polscy pracownicy są w okresie zbiorów bardzo cenieni.
 
Tradycyjnie wiosennym przysmakiem na niemieckich stołach są szparagi. Jak podają statystyki, każdy Niemiec zjada rocznie 1,5 kg tych warzyw, nie pamiętając często o tym, że od lat podporą szparagowej branży są tysiące Polaków, którzy sezonowo pracują przy tych zbiorach. Niemieccy plantatorzy podkreślają, że ich uprawy nie rozwinęłyby się tak dobrze, gdyby nie pracownicy z Polski.
 
Do miejscowości Beelitz każdej wiosny do pracy przy zbiorze szparagów przyjeżdża około 3,5 tysiąca pracowników z Polski (także z Rumunii). Przez trwający osiem tygodni sezon ścinają, myją, obierają, i na końcu pakują tony szparagów, na które szczególny popyt jest
w berlińskich sklepach i restauracjach. Aby nadążyć za dojrzewającymi szybko szparagami, zbieracze pracują codziennie po około 10 godzin, również w weekendy. Przy dobrej pogodzie zbiór każdego z nich może sięgnąć aż 150 kg szparagów dziennie.
 
Średni zarobek zbieracza to około 2 tysięcy euro na sezon. Ludzie pracujący w jednej z firm w Beelitz pochodzą głównie z południowo-wschodniej Polski. Werbowanie zbieraczy zaczyna się już kilka miesięcy przed sezonem. „W polskich miejscowościach organizowane są spotkania informacyjne z mieszkańcami, wyjaśniamy, na czym polega praca, jak się przygotować do wyjazdu i czego można się spodziewać. Zależy nam, aby ci ludzie czuli, że są pod dobrą opieką. Niektórzy się obawiają, bo mają złe doświadczenia z innych miejsc czy krajów” – wyjaśnia Katarzyna Iwan z Krakowa, która opiekuje się pracownikami sezonowymi na plantacji w Beelitz.
 
Mimo tych starań czasem dochodzi do konfliktów, szczególnie gdy jest zimno i zbiory, a co za tym idzie, zarobki pracowników sezonowych są mniejsze.
 
Kilka lat temu niemieccy plantatorzy szparagów mieli trudności ze znalezieniem pracowników w Polsce. Wówczas Polacy chętniej wyjeżdżali za pracą do Wielkiej Brytanii
i Irlandii. Teraz  Polacy znów chętniej pracują na niemieckich polach.
 
Niemcy najchętniej jedzą szparagi białe, najlepiej smakują, gdy są świeże. Sezon na szparagi kończy się oficjalnie 24 czerwca.

l

POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Uprawa soi przy wsparciu technologii – ciekawy kierunek dla polskich rolników Ar...

Najnowsze dane GUS pokazały zaskakująco wręcz dobre dane na temat aktywności dew...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę