Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Polacy pozbyli się 2 mln kart kredytowych

5 stycznia 2016
Z danych Narodowego Banku Polskiego wynika, że w IV kwartale ubiegłego roku Polacy mieli ponad 32 mln kart bankowych - podaje Dziennik Gazeta Prawna. W porównaniu z III kwartałem oznacza to wzrost o ponad 300 tys. Natomiast w odniesieniu do końca 2010 roku przybyło ok. 60 tys. kart.

Ten wzrost to zasługa kart debetowych, których przybywa od dłuższego czasu. W IV kwartale przybyło ich ponad pół miliona w porównaniu z końcem września, a w porównaniu z końcem 2010 roku – aż 2 mln sztuk.

O ile debetówek mamy w portfelach coraz więcej, o tyle kart kredytowych – coraz mniej. W I kw. ubiegłego roku liczba kredytówek skurczyła się o 365 tys., w II kw. o 112 tys., a w III – niemal o 1,3 mln. W końcu roku tendencja nieco wyhamowała, bo spadek wyniósł „jedynie” 217 tys. Aktualnie Polacy mają 6,9 mln kart kredytowych, co oznacza, że jest ich najmniej od II kw. 2007 roku. I na tym spadek się nie skończy.

– W naszej ocenie liczba kart kredytowych może jeszcze spadać, ale nie będą to już gwałtowne zmiany – mówi Paweł Pomianowski, dyrektor biura produktów kartowych w Banku Pekao.

Odwrót Polaków od kart to efekt zaostrzonych regulacji ze strony nadzoru finansowego. – Zadłużenie na karcie zmniejsza zdolność kredytową osób ubiegających się o kredyty mieszkaniowe. Klienci zamykają więc karty, by powiększyć dopuszczalny limit hipoteki – mówi Joanna Materka, naczelnik wydziału kart kredytowych w mBanku i MultiBanku.

Więcej w Dzienniku Gazecie Prawnej




POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Uprawa soi przy wsparciu technologii – ciekawy kierunek dla polskich rolników Ar...

Najnowsze dane GUS pokazały zaskakująco wręcz dobre dane na temat aktywności dew...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę