Kupujemy za dużo, nie wiemy jak przechowywać, nie zauważmy, gdy gniją. To najczęstsze przyczyny wyrzucania przez Polaków owoców i warzyw. Wg najnowszych badań Federacji Polskich Banków Żywności, przygotowanych z okazji Światowego Dnia Żywności, warzywai owoce są jednym z 5 najczęściej wyrzucanych produktów. Dane Eurostatu sytuują Polskę na 5 pozycji Państw marnujących najwięcej jedzenia. Rocznie marnujemy ok. 9 mln ton żywności!
Owoce i warzywa to produkty, których na świecie wyrzuca się najwięcej – przypominają Banki Żywności z okazji Światowego Dnia Żywności, przypadającego na 16 października. Najnowsze badania przeprowadzone na zlecenie Federacji Polskich Banków Żywności, potwierdzają, że owoce
i warzywa to jedne z najczęściej wyrzucanych przez Polaków produktów. Do marnowania jedzenia nadal przyznaje się co czwarty Polak. Wg raportu Komisji Europejskiej z 2010 roku Polska, zajmuje piąte miejsce w rankingu państw, w których marnuje się najwięcej żywnosci, zaraz po Wielkiej Brytanii, Niemcach, Francji i Holandii. Rocznie marnujemy ok. 9 mln ton żywnosci.
Owoce i warzywa to produkty szczególnie istotne dla naszej diety, ze względu na swoje składniki odżywcze. Powinniśmy je spożywać przynajmniej 5 razy dziennie. Ziemniak, który jest drugim najczęściej wyrzucanym przez Polaków produktem zawiera więcej witaminy C niż jabłko.
Jednocześnie wg badań GUS Polacy spożywają coraz mniej owoców i warzyw. W 2010 roku Polak zjadał średnio 108 kg owoców i warzyw, czyli 13 kg mniej niż w roku 2010. Jedną z głównych przyczyn niespożywania owoców i warzyw w odpowiedniej ilości jest ich wyrzucanie i tylko częściowe wykorzystanie.*
„Bardzo ważnym aspektem marnowanie owoców i warzyw są także straty ekologiczne, jakie generuje ich uprawa oraz dostarczenie do konsumenta.” – mówi Maria Gosiewska, koordynatorka kampanii „Nie marnuj jedzenia”. „Do wytworzenia 1 kg ziemniaków potrzebne jest aż 300 ton wody, a każda 1 tona żywności, która trafia na wysypiska śmieci emituje do atmosfery 4,2 ton CO2 . Dlatego też należy pamiętać, że wyrzucając owoce i warzywa, poza stratami samego produktu, generujemy również starty wartości odżywczych oraz ogromne straty dla środowiska.”
„Najnowsze badania Federacji Polskich Banków Żywności potwierdzają, że wielu Polaków nie potrafi odpowiednio zaplanować zakupów i posiłków, a także nie wie, jak odpowiednio przechowywać owoce i warzywa, aby zachowały swoje wartości odżywcze. W przypadku owoców
i warzyw jest to szczególnie istotne, ponieważ są to produkty świeże, które psują się dość szybko.” – podkreśla Marek Borowski, Prezes Zarządu Federacji Polskich Banków Żywności. „Dlatego też Banki Żywności podpowiadają jak ograniczyć marnowanie tych produktów poprzez odpowiednie przechowywanie, czy przetwarzanie. ”
Co zrobić, aby nie marnować owoców i warzyw?
Federacja Polskich Banków Żywności podpowiada, jak w łatwy sposób ograniczyć marnowanie owoców i warzyw.
- Planuj zakupy owoców i warzyw – przed wyjściem do sklepu sprawdź, czy nie masz już zakupionych owoców i warzyw, które możesz wykorzystać. Jeśli nie, to zrób listę zakupów tylko potrzebnych owoców i warzyw. Staraj się nie kupować owoców i warzyw w dużych opakowaniach!
- Licz proporcje - policz, ile poszczególnych owoców i warzyw potrzebujesz zużyć, aby przygotować danie dla określonej liczby osób. Będziesz mieć wtedy pewność, że po obiedzie nic się nie zmarnuje.
- Odpowiednio przechowuj owoców i warzyw – Pamiętaj, że nie wszystkie owoce przechowujemy w lodówce, a zarówno owoce, jak i warzywa muszą mieć dostęp do powietrza.
„Ukiś, zamarynuj, ugotuj – czyli co zrobić z owocami i warzywami na zimę”
"Jako kucharz za punkt honoru biorę sobie nie marnowanie żywności w kuchni, a w szczególności owoców i warzyw. Uważam, że tej zasady powinien się trzymać zarówno szef kuchni w restauracji, jak i dobra gospodyni w domu. Najlepszym sposobem na wykorzystanie owoców i warzyw jest przygotowanie z nich przetworów, czyich ukiszenie. W ten sposób mamy pewność, że żadne owoce i warzywa się nie zmarnuję, a do tego możemy się cieszyć się ich smakiem podczas nadchodzącej zimie." – mówi Jak Kuroń, który wspiera kampanię „Nie marnuj jedzenia.” „Najlepszym sposobem na przechowywanie ziemniaków jest składowanie ich w ciemnym, suchym i chłodnym miejscu
w temperaturze 7-10oC. W wyższej temperaturze ziemniaki zaczynają kiełkować i wysychać. Ziemniaki nie mogą być przechowywane w lodówce.”
Z okazji Światowego Dnia Żywności, 17 października, w 16 miastach w Polsce, odbędą się „Strajki Żywnosci”. Wolontariusze Banków Żywności przebrani za owoce i warzywa, w kolorowym przemarszu będą manifestować swój sprzeciw wobec marnowania owoców i warzyw oraz podpowiadać, jak ograniczyć ich marnowanie.
7299888
1