16 mln Polaków wyjedzie w tym roku na wakacje. To o milion więcej niż w roku 2014. Większość wyjeżdżających zdecyduje się na wypoczynek w kraju. Ci, którzy wybiorą się za granicę, najczęściej odwiedzą Grecję, Chorwację, Hiszpanię i Włochy. Wielu z nas na czas wyjazdu zamierza wykupić ubezpieczenie.
Od tego, gdzie spędzimy wakacje – w kraju lub za granicą – bardzo często zależy to, czy wyjazd zorganizujemy sobie samodzielnie czy skorzystamy z oferty biura podroży. „Temu ostatniemu rozwiązaniu sprzyjają ceny usług turystycznych, niezmienione od zeszłego lata” – zauważa w wywiadzie dla serwisu infoWire.pl prezes Polskiego Związku Organizatorów Turystyki Krzysztof Piątek. Średni koszt planowanego wyjazdu zagranicznego wyniesie ponad 2600 zł na osobę (wzrost o 244 zł), podczas gdy krajowego – 1321 zł.
Przeciętnie wyjedziemy na 11 dni, najczęściej w dwie osoby (45%) lub samemu (25%). Jak mówi prezes Mondial Assistance Tomasz Frączek: „Obserwujemy wzrost wyjazdów wśród singli. Być może to oni sprawiają, że na wakacjach oprócz zwiedzania i odpoczywania dużym zainteresowaniem cieszy się poznawanie nocnego życia miasta”.
W podróż nadal bardzo często udajemy się własnym samochodem (67%), głównie tyczy się to wyjazdów krajowych. Gdy wybieramy się za granicę, preferujemy samolot (61%). Większość z nas nie ma obaw co do wyjazdu. Część osób niepokoi się jednak o pogodę, zdrowie czy też bezpieczeństwo.