MERCOSUR1
TSW_XV_2025

Polacy chcą państwa opiekuńczego

6 maja 2003

Badani zdecydowanie opowiadają się za modelem państwa opiekuńczego – wynika z sondażu CBOS. Ośrodek zbadał poglądy społeczeństwa na temat istotnych kwestii społeczno-politycznych.

Badani zdecydowanie opowiadają się za modelem państwa opiekuńczego. Pogląd, że państwo powinno zapewnić obywatelom wysoki poziom świadczeń społecznych (takich jak ochrona zdrowia, edukacja itp.) popiera ogromna większość (81 proc.) ankietowanych.

Ponad dwie trzecie (67 proc.) ankietowanych jest zdania, że prywatyzacja powinna przebiegać powoli i obejmować tylko niektóre przedsiębiorstwa państwowe.

65 proc. respondentów uważa, że państwo powinno prowadzić protekcjonistyczną politykę rolną, dotując rolnictwo z budżetu oraz chroniąc je cłami.

Badani opowiadają się za większym niż obecnie egalitaryzmem płacowym. 68 proc. wyraża opinię, że należy ograniczyć zarobki osób najwyżej zarabiających.

Dopuszczalność zwalczania przestępczości kosztem ograniczenia swobód obywatelskich akceptuje ponad połowa ankietowanych (56 proc.).

Przeważająca część badanych (41 proc.) uważa, że należy jak najszerzej otworzyć się na współpracę z zagranicą. Niewiele mniejszy odsetek (33 proc.) sądzi, że priorytetem powinna być troska o kulturową i gospodarczą niezawisłość Polski.

Przekonanie, że członkostwo w Unii Europejskiej przyniesie Polsce więcej korzyści niż strat jest częstsze (45 proc.) niż opinia, że bilans integracji będzie ujemny (25 proc.).

CBOS zwraca uwagę, że optymizm w przewidywaniach dotyczących następstw integracji dla Polski wyraźnie zwiększył się w ciągu ostatniego półtora roku.


POWIĄZANE

Nowy rok i nowe szanse na otwarcie nowych rynków dla polskiej żywności wysokiej ...

Polska branża cukrownicza, od dekad oparta na węglu, stoi dziś przed kluczowym w...

Aplikacje IoT służą zintegrowaniu urządzeń, sensorów i całej infrastruktury, dzi...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)Pracuj.pl
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę