Wrześniowe oceny i prognozy zarówno ogólnej sytuacji w kraju, jak i jej wymiaru politycznego i gospodarczego są gorsze niż miesiąc wcześniej - wynika z badań CBOS. Stosunkowo największy wzrost pesymizmu zarejestrowano w prognozach sytuacji gospodarczej.
"We wrześniu odnotowujemy niewielkie pogorszenie nastrojów społecznych, znajdujące odzwierciedlenie prawie we wszystkich analizowanych wskaźnikach - zarówno w ocenach bieżącej sytuacji w Polsce, jak i przewidywaniach na najbliższy rok. Stosunkowo największy wzrost pesymizmu rejestrujemy w prognozach sytuacji gospodarczej" - napisano w komunikacie.
W porównaniu z poprzednim miesiącem zmalał (o 3 punkty, do 19 proc.) odsetek respondentów przekonanych, że sytuacja w naszym kraju zmierza w dobrym kierunku, jednocześnie nie zmieniła się liczba osób, którzy wyrażają przeciwną opinię (64 proc).
Także sytuacja gospodarcza w kraju postrzegana jest gorzej niż przed miesiącem. "Nieco zwiększył się odsetek negatywnych opinii o stanie polskiej gospodarki (o 2 punkty, do 44 proc.), a pozytywnych w zasadzie się nie zmienił (17 proc.). Nadal ponad jedna trzecia badanych (35 proc.) uważa, że sytuacja gospodarcza w Polsce jest przeciętna - ani dobra, ani zła" - napisano w komunikacie.
Prognozy rozwoju sytuacji w kraju w najbliższym roku są nieco bardziej pesymistyczne niż przed miesiącem.
"Przekonanie, że sytuacja w Polsce się pogorszy, wyraża niemal co drugi badany (46 proc., wzrost o 3 punkty), a przeciwnego zdania jest mniej niż co dziesiąty (8 proc.). Nadal duża grupa respondentów (40 proc., spadek o 4 punkty) uważa, że w tej dziedzinie nic się nie zmieni" - napisano.
Prognozy sytuacji gospodarczej w Polsce na najbliższy rok są także bardziej pesymistyczne niż przed miesiącem.
"Przybyło badanych uważających, że stan polskiej gospodarki się pogorszy (o 5 punktów, do 40 proc.), zarazem ubyło tych, którzy nie spodziewają się zmian w tym zakresie (o 4 punkty, do 41 proc.). Nadal jedynie co ósmy respondent (12 proc.) liczy na poprawę sytuacji gospodarczej w Polsce w ciągu najbliższych dwunastu miesięcy" - napisano.
Badanie przeprowadzono w dniach 5-16 września 2012 roku na liczącej 985 osób reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski.
5597506
1