Koniec grudnia to tradycyjnie okres podsumowań wydarzeń mijającego roku. Dla polskich rolników niewątpliwie najważniejszymi była reforma rynku cukru oraz wprowadzenie rosyjskiego embarga na polską żywność.
STYCZEŃ
Z wizytą w Polsce przebywa Mariann Fischer Boel unijna komisarz ds. rolnictwa. Podczas spotkania z polskimi władzami przekonuje do potrzeby uchwalenia reformy rynku cukru. Zdaniem pani komisarz jej brak doprowadzi katastrofy plantatorów i cukrownie.
LUTY
35 mleczarni otrzymało prawo eksportu do Rosji, to dwukrotnie mniej niż się starało. Mimo niekorzystnego kursu euro sprzedaż na wschód ruszyła i dalej się rozwija.
MARZEC
Są pierwsze widoczne skutki wejścia do Unii Europejskiej. Eksport artykułów rolno-spożywczych wzrósł aż o 40%. To także zasługa Brukseli. Pod koniec rok wartość subwencji eksportowych ma wynieść pół miliarda złotych.
KWIECIEŃ
Afera w zakładach mięsnych „Constar”. Media donoszą o przypadkach „odświeżania wędlin”. Kontrole weterynaryjne potwierdzają nieprawidłowości, zakład przez kilka dni jest zamknięty.
MAJ
Krajowa Spółka Cukrowa zamierza zamknąć 2 cukrownie w roku 2005 oraz 5 kolejnych w przyszłym roku. To następny etap planu restrukturyzacji. Docelowo toruński koncern ma składać się z maksymalnie 10 fabryk cukru.
CZERWIEC
Katastrofa na rynku owoców miękkich. Import tanich mrożonek z Chin doprowadził do załamania rynku w Polsce. Rolnicy likwidują plantacje i gwałtownie protestują domagając się od Unii Europejskiej ochrony granic.
LIPIEC
Sejm uchwalił ustawę o dopłatach do ubezpieczeń rolnych. Dzięki niej ma powstać system dobrowolnych ubezpieczeń chroniący przed katastrofami naturalnymi. Susze, powodzie i gradobicia kosztowały rolników w 2005 roku miliard 360 milionów złotych.
WRZESIEŃ
Zdaniem Banku Światowego połączenie KRUS-u z ZUS-em to zły pomysł, gdyż rolniczy system ubezpieczeń radzi sobie całkiem dobrze. Zmiany wymaga natomiast sposób płacenia składek przez rolników.
PAŹDZIERNIK
W Europie pierwsze przypadki ptasiej grypy. Po jej pojawieniu się w Rumunii polscy rolnicy otrzymują nakaz trzymania drobiu w zamknięciu. Jego ceny w punktach skupu i sklepach lecą w dół.
LISTOPAD
Rosja wstrzymała import mięsa z Polski, a cztery dni później także produktów roślinnych. Oficjalnym powodem jego wprowadzenia jest kilkadziesiąt przypadków fałszowania dokumentów eksportowych. Nasze firmy i politycy doszukują się innych przyczyn.
Przy sprzeciwie Polski Unia Europejska uchwala reformę rynku cukru. Gwarantowane ceny buraków cukrowych i cukru spadną średnio o 40% w ciągu najbliższych 4 lat. Produkcja cukru w Europie ma zmniejszyć się o 5 milionów ton.
GRUDZIEŃ
Do 2013 roku mają zniknąć wszystkie formy subsydiowania eksportu żywności – takimi ustaleniami kończy się szczyt Światowej Organizacji Handlu w Hong-Kongu. Unia Europejska godzi się także na otwarcie swoich granic dla produktów rolnych z najbiedniejszych państw świata.