MERCOSUR1
TSW_XV_2025

Podsumowanie działalności Terenowego Zespołu Doradztwa

24 stycznia 2005

Podsumowanie rocznej działalności jest istotnym elementem pracy doradczej powiatowych Zespołów Doradztwa Rolniczego. Impreza ukazująca dorobek TZD, kierowanego przez Panią Danutę Kruszelnicką-Majnusz odbyła się w minioną sobotę, 22 stycznia br. w Nysie na Opolszczyźnie. Spotkaniu towarzyszyły wystawy promujące region oraz specjały kuchni opolskiej oferowane przez gospodynie z Kół Gospodyń Wiejskich. Na uroczystość przybyli zaproszeni przedstawiciele organizacji, agencji, firm działających na rzecz rolnictwa, władz samorządowych. Z ramienia Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi  na uroczystości obecny był wiceminister Jerzy Pilarczyk.

Witając kilkuset rolników z powiatu nyskiego oraz zaproszonych gości, minister Pilarczyk przypomniał sentencję: "...dobra rada jest lepsza od pieniędzy". Hasło to nie straciło na aktualności,  przeciwnie, nabrało wagi w chwili obecnej, kiedy członkostwo Polski w Unii Europejskiej otworzyło przed nami szereg możliwości – dodał minister. Akcesja dała nam szereg różnych możliwości, działań i instrumentów wsparcia finansowego dla gospodarstw rolnych. Jednak by z nich skorzystać trzeba mieć wiedzę, znajomość procedur, dostęp do bieżących informacji. Trzeba mieć zaplecze, które wspomoże i doradzi.

Sekretarz stanu w MRiRW Jerzy Pilarczyk, komentując medialne doniesienia na temat opóźnień w przekazywaniu na konta rolników dopłat bezpośrednich, wyjaśnił, iż podłożem problemu są trudności techniczne z obsłużeniem, w stosunkowo krótkim czasie1 mln. 400 tys. wnioskodawców. Opolszczyzna, na tle ogólnopolskich opóźnień, utrzymuje dobre tempo w realizowaniu dopłat jako, że wykonano tu plan w 84%. Na konta rolników przekazano 196 milionów złotych, w tym w powiecie nyskim 34 mln. Na 3797 wniosków zrealizowano 3569. Do wyjaśnienie pozostaje nieco ponad dwieście.

Minister Pilarczyk przypomniał, iż za parę dni zaczyna się następny etap związany z dopłatami bezpośrednimi – składanie wniosków na kolejny rok. Wydawane są także decyzje o realizacji kolejnych płatności związanych z rentami strukturalnymi, z premiami dla młodych rolników. Do końca czerwca br. wszystkie działania wymienione w Programie Rozwoju Obszarów Wiejskich zostaną uruchomione, a środki na nie przeznaczone będą mogły być wykorzystywane.

Dla polskiego rolnictwa w najbliższej przyszłości bardzo istotne będzie to, jaki kształt przybierze Wspólna Polityka Rolna. Bardzo ważne będą dla nas te postanowienia, które podjęte zostaną w Brukseli, a dotyczyć będą budżetu dla Unii Europejskiej na lata 2007-2013. Dzisiejsze regulacje obowiązują do 2006 roku. Dla ciągłości Polityki Rolnej przygotowywany jest obecnie projekt budżetu, który w pierwszej połowie bieżącego troku powinien zostać przyjęty. Obecnie w Unii Europejskiej na rolnictwo wydaje się rocznie 45 miliardów euro. Płatnicy netto – Niemcy, Wielka Brytania, Szwecja, wnioskują o obniżenie płatności do wspólnego budżetu, co może odbić się na poziomie wsparcia finansowego rolnictwa w całej Unii Europejskiej  Jednak, według słów ministra Pilarczyka, kraje, które niedawno do UE przystąpiły oraz Francja, Hiszpania i Włochy dążą do utrzymania poziomu współfinansowania WPR oraz utrzymania tych instrumentów, które obecnie w UE funkcjonują. Budżet unijny stanowi podstawę rozwoju krajów członkowskich, w tym Polski. Dyskutowany ostatnio na najwyższych szczeblach Narodowy Plan Rozwoju realizowany będzie dzięki zastosowaniu środków UE i współfinansowaniu polskiego budżetu. W latach 2007-2013 Polska może otrzymać ponad 500 miliardów złotych. skierowanych na rozwój działań w różnych obszarach. Warto tu zaznaczyć, iż kwota ta jest 2,5 raza większa od rocznego budżetu Polski.

Nie są to jednak pieniądze, które leżą i będą według określonych wskaźników przydzielane na kraj, województwo, powiat, czy na gminę – powiedział minister Jerzy Pilarczyk. By z nich skorzystać trzeba mieć konkretny pomysł i przygotować koncepcję jego realizacji. Jest to olbrzymia szansa dla naszego kraju. Jeśli mówimy, że Polska w różnych obszarach odstaje od średniej w UE, to oznacza, że nasza aktywność w zakresie wykorzystania środków w ramach Narodowego Planu Rozwoju musi być większa niż do tej pory. Upatruję dużą rolę Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Łosiowe oraz Terenowego Zespołu Doradztwa w Nysie w wykorzystywaniu szans danych nie tylko rolnictwu, ale także skierowanych do samorządów.

Podobną opinię i nadzieje wyrazili obecni na Podsumowaniu wicewojewoda opolski Franciszek Stankala, członek Zarządu Sejmiku Województwa Opolskiego, Edward Cybulka oraz prezes Izby Rolniczej w Opolu, Herbert Czaja. Złożone zostały także zapewnienia o dalszej współpracy i wspieraniu TZD w Nysie w tegorocznych działaniach. Wojewoda Opolski, Marszałek Województwa, Opolska Izba Rolnicza, Starostwa oraz PHU Rolnik z Głuchołaz były sponsorami nagród w tegorocznym konkursie kulinarnym zatytułowanym "Zapusty po polsku". Poza drugimi i trzecimi miejscami przyznano dwa pierwsze. Zdobyły je Koło Gospodyń Wiejskich z Kamiennika za polędwiczki, ciastka karnawałowe i schab pieczony z ziołami oraz KGW z Kałkowa za karczek z niespodzianką i kaczkę w zaroślach.

Na sukcesy Terenowego Zespołu Doradztwa w Nysie pracuje siedmioosobowy zespół. Swoją działalnością obejmuje 9 gmin. Na jednego doradcę przypada 711 gospodarstw, głównie małych. Dlatego też bardzo istotne jest popularyzowanie programów rolnośrodowiskowych, programów dla gospodarstw niskotowarowych i dostosowawczych do standardów Unii Europejskiej. W 2005 roku członkowie Zespołu skupią się przede wszystkim na zagadnieniach związanych z wdrażaniem Sektorowego Programu Operacyjnego oraz Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich. Doradztwo TZD skoncentruje się na poprawie poziomu dochodów rolniczych, podnoszeniu konkurencyjności rynkowej gospodarstw oraz podnoszeniu kwalifikacji zawodowych rolników i mieszkańców wsi.

Rolników zainteresowanych kontaktem z doradcami TZD w Nysie zapraszamy na stronę http://www.wodrlosiow.pl/ . Kontakt możliwy jest także poprzez e-mail: wodrnysa@neostrada.pl


POWIĄZANE

Ten spór wciąż rozpala emocje Polacy uwielbiają święta, ale równie mocno kochają...

W dzisiejszym świecie innowacje technologiczne są na porządku dziennym. Każdego ...

‘Dlaczego chcesz się przebranżowić?’, to najnowszy konkurs przygotowany przez po...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)Pracuj.pl
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę