Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Podrożały zboża i wieprzowina, staniało mleko

14 lutego 2012
Na przełomie stycznia i lutego drożały zboża, wieprzowina i kurczęta - wynika z cotygodniowego raportu Agencji Rynku Rolnego. Taniało z kolei bydło, indyki oraz mleko.
Sezonowo mniejsza podaż zbóż do skupu oraz zwyżka notowań ziarna na giełdach światowych w drugiej połowie stycznia przyczyniły się do wzrostu cen skupu zbóż na rynku krajowym. Według danych Zintegrowanego Systemu Rolniczej Informacji Rynkowej MRiRW, w dniach 30.01-05.02.2012 r. średnia cena skupu pszenicy konsumpcyjnej ukształtowała się na poziomie 824 zł/t, tj. o 1,3 proc. wyższym niż w poprzednim tygodniu. Jednocześnie ziarno to było o 3 proc. droższe niż przed miesiącem, ale o 14 proc. tańsze niż w porównywalnym okresie 2011 r.
Przeciętna cena żyta konsumpcyjnego wzrosła do 880 zł/t z 860 zł/t w poprzednim tygodniu. Jednocześnie była ona o 8 proc. wyższa niż miesiąc wcześniej i o 7 proc. wyższa niż przed rokiem.
Cena jęczmienia paszowego średnio w kraju wynosiła 785 zł/t. Była ona o prawie 1 proc. wyższa niż w poprzednim tygodniu i o 2 proc. wyższa niż przed miesiącem. W odniesieniu do porównywalnego okresu 2011 r. jęczmień paszowy skupowano o 3 proc. taniej.
Za kukurydzę przeciętnie w kraju płacono 776 zł/t, tj. o 1,6 proc. więcej niż tydzień wcześniej i o 4 proc. więcej niż przed miesiącem. W porównaniu do notowań sprzed roku zboże to było o 14 proc. tańsze.
Po sezonowym spadku w okresie pierwszych trzech tygodni stycznia 2012 r., od dwóch tygodni ceny skupu trzody chlewnej ponownie rosną. Według danych Zintegrowanego Systemu Rolniczej Informacji Rynkowej MRiRW w dniach 30.01-05.02.2012 r. średnia cena skupu żywca wieprzowego w Polsce osiągnęła poziom 5,22 zł/kg, tj. o 3,4 proc. wyższy niż w poprzednim tygodniu. Cena ta była jednocześnie o prawie 1 proc. niższa niż miesiąc wcześniej, ale o blisko 40 proc. wyższa od płaconej przed rokiem.
Po długim okresie wzrostu, na początku lutego odnotowano obniżkę wysokiej ceny skupu żywca wołowego. W dniach 30.01-05.02.2012 r. za bydło dostawcy uzyskiwali średnio 6,62 zł/kg, tj. o 1 proc. mniej niż tydzień wcześniej, ale więcej niż przed miesiącem i rokiem odpowiednio o blisko 4 proc. oraz o 30 proc.
Od dwóch tygodni rosną ceny skupu kurcząt, dalszy spadek cen obserwuje się natomiast w skupie indyków. W analizowanym okresie przeciętna cena kurcząt typu broiler ukształtowała się na poziomie 3,64 zł/kg, tj. o 3,2 proc. wyższym niż w poprzednim tygodniu. Średnia cena płacona za indyki wyniosła 5,56 zł/kg, tj. o 1 proc. mniej niż tydzień wcześniej. W porównaniu do cen sprzed miesiąca kurczęta były droższe o około 3 proc., a indyki o około 5 proc. tańsze. Jednocześnie ceny skupu obu gatunków drobiu były o 11 proc. wyższe niż rok wcześniej.
Na przełomie stycznia i lutego 2012 r. ceny odtłuszczonego mleka w proszku ukształtowały się na poziomie 9,65 zł/kg, a pełnego mleka w proszku na 12,41 zł/kg, tj. w obu przypadkach o około 1 proc. niższym niż w poprzednim tygodniu. Wyżej wymienione produkty były tańsze niż przed miesiącem o 2-6 proc. W odniesieniu do notowań sprzed roku masło w blokach potaniało o około 4 proc. Jednocześnie masło konfekcjonowane było droższe o 7 proc., a mleko w proszku o 6-8 proc. droższe.


POWIĄZANE

20 listopada 2024 roku, w Warszawie odbyło się VI Posiedzenie Krajowej Rady Izb ...

Minister Polityki Agrarnej i Żywności Ukrainy Witalij Koval oraz Minister Rolnic...

Według stanu na 20 listopada od początku tego miesiąca koleją na Ukrainie przewi...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę