MERCOSUR1
TSW_XV_2025

Podrożało mięso, potaniało mleko w proszku

7 lutego 2012
W ostatnim tygodniu stycznia drożały m.in. wieprzowina, wołowina oraz kurczęta - wynika z cotygodniowego raportu Agencji Rynku Rolnego.
Niesłabnący popyt na zboża paszowe spowodował, że w styczniu 2012 r. na rynku krajowym utrzymywała się wzrostowa tendencja cen skupu tych zbóż. Ceny zbóż konsumpcyjnych, pomimo tygodniowych wahań (zwłaszcza żyta), nie wykazywały zdecydowanego kierunku zmian.
Według danych Zintegrowanego Systemu Rolniczej Informacji Rynkowej MRiRW, w dniach 23-29.01.2012 r. przeciętna cena pszenicy konsumpcyjnej ukształtowała się na poziomie 814 zł/t, tj. nieznacznie (o 0,2 proc.) niższym niż w poprzednim tygodniu, ale o 2 proc. wyższym niż przed miesiącem. Ceny tego ziarna były o 14 proc. niższe od bardzo wysokich notowań sprzed roku.
Za żyto konsumpcyjne w skupie uzyskiwano średnio 860 zł/t, tj. o 0,4 proc. mniej niż tydzień wcześniej i o 1 proc. mniej niż przed miesiącem. Zboże to było jednak o 4 proc. droższe niż przed rokiem.
Za jęczmień paszowy przeciętnie w kraju płacono 778 zł/t, tj. o 0,5 proc. więcej niż w poprzednim tygodniu. Cena ta była o 1 proc. wyższa niż przed miesiącem, ale o 5 proc. niższa niż w porównywalnym okresie 2011 r. Średnia cena skupu kukurydzy wzrosła, w porównaniu z poprzednim tygodniem, o 1,2 proc., do 764 zł/t. Zboże to było o 5 proc. droższe niż przed miesiącem, ale o 11 proc. tańsze niż rok wcześniej.
Według danych Zintegrowanego Systemu Rolniczej Informacji Rynkowej MRiRW, po pięciu tygodniach spadków, w dniach 23-29.01.2012 r. średnia cena skupu żywca wieprzowego w Polsce wzrosła do 5,05 zł/kg, tj. o 2,2 proc. w porównaniu do ceny w poprzednim tygodniu. Cena ta była jednocześnie o 8 proc. niższa niż miesiąc wcześniej, ale o 42 proc. wyższa od płaconej przed rokiem.
Wzrostowa tendencja cen utrzymała się w skupie bydła. W czwartym tygodniu stycznia br. za bydło dostawcy uzyskiwali przeciętnie 6,70 zł/kg, tj. więcej niż tydzień wcześniej oraz przed miesiącem i rokiem, odpowiednio o 1,5 proc., o 5 proc. i o 31 proc.
Podobnie jak w przypadku żywca wieprzowego, w wyniku ożywienia popytu po okresie typowego poświątecznego zastoju, po raz pierwszy od pięciu tygodni wzrosły również ceny skupu kurcząt typu brojler. Ceny te ukształtowały się na poziomie 3,52 zł/kg, o 1,3 proc. wyższym niż w poprzednim tygodniu. Średnia cena płacona za indyki wyniosła 5,61 zł/kg, o 1,3 proc. mniej niż tydzień wcześniej. W porównaniu do cen sprzed miesiąca kurczęta były tańsze o 2 proc., a indyki o 3 proc., ale były odpowiednio o 8 proc. i o 13 proc. droższe niż rok wcześniej.
W styczniu 2012 r. obniżyły się ceny proszku mlecznego. W czwartym tygodniu tego miesiąca za odtłuszczone mleko w proszku krajowi wytwórcy uzyskiwali przeciętnie 9,76 zł/kg, tj. o ponad 2 proc. mniej niż tydzień wcześniej i o niecały 1 proc. mniej niż przed miesiącem. W tym czasie w niewielkim stopniu potaniało także pełne mleko w proszku, za które otrzymywano 12,48 zł/kg.


POWIĄZANE

Noworoczne obniżki cen paliw, o których pisaliśmy ostatnio, należą już do przesz...

Według danych FGIS "Argus-Fito" według stanu na 15 grudnia od początku 2024 roku...

Rok 2024 stał się rekordowy dla ukraińskiego przemysłu cukrowniczego – krajowi p...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)Pracuj.pl
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę