Ptak_Waw_CTR_2024

Podmorska bazylia i wino - specjały z Ligurii

3 grudnia 2015
Bazylia uprawiana w morzu na głębokości 9 metrów i wino musujące składowane 60 metrów poniżej lustra wody - w ten sposób we włoskiej Ligurii przygotowuje się z największym pietyzmem tamtejsze specjały. Morskie warunki zapewniają im wyjątkowe walory smakowe.

Podwodna uprawa bazylii, kluczowego składnika pochodzącego z Ligurii sosu pesto, znajduje się w miejscowości Noli koło Savony. Jej liście rosną w przezroczystej kuli z winylu, umieszczonej ok. stu metrów od brzegu na głębokości 7-9 metrów. Nasiona pochodzące z jednej z najstarszych liguryjskich upraw zaczynają pączkować po trzech dniach.
Jako największą zaletę uprawy bazylii w takich warunkach wskazuje się to, że nie jest ona narażona na pasożyty i kontakt ze szkodnikami, jak to ma miejsce w przypadku uprawy w ziemi.
Wykwintne liguryjskie wino musujące o nazwie "Otchłań" produkowane jest w klasyczny sposób. Następnie przez co najmniej półtora roku butelki w specjalnych skrzyniach są składowane na głębokości 60 metrów w wodzie na terenie rezerwatu morskiego w Portofino, w stałej temperaturze 15 stopni Celsjusza. Wyjątkowy wpływ na smak tego wina ma, według ekspertów, działanie znajdujących się tam prądów morskich. Niezwykle oryginalny wygląd mają też butelki po rocznym leżakowaniu w morzu - pozostaje na nich osad z muszelek i rozgwiazd.
Producent Pierluigi Lugano zanurzył w morzu w ostatnich latach już 6 500 butelek, które są sukcesywnie wydobywane i kierowane do sprzedaży. Podmorskie wino kosztuje od kilkudziesięciu do ponad 100 euro w zależności od rocznika.


POWIĄZANE

Obecnie 29,7% konsumentów regularnie kupuje w promocjach 20-40% żywności. Główni...

Zyskuje rynek najmu długoterminowego [RAPORT EFL] Pomimo rozwoju różnych środków...

W październiku odbyło się spotkanie zorganizowane przez Copa-Cogeca, w którym uc...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę