- Resort rolnictwa zgodził się na odrolnienie ziemi w gminie Hajnówka (Podlaskie), gdzie w Trywieży inwestor chce zbudować kopalnię iłu i zakład produkujący cegłę - poinformował w środę samorząd województwa podlaskiego.
Gmina i samorząd województwa od dawna zabiegały o tę decyzję. Minister zgodził się na odrolnienie blisko 16 hektarów gruntów, na których firma Leier Polska SA chce wybudować fabrykę produkującą ceramikę budowlaną - poinformował rzecznik marszałka województwa podlaskiego Jan Kwasowski.
Grunty te dwa lata temu zostały zmeliorowane z wykorzystaniem funduszy z UE. Zgodnie z przepisami, w tej sytuacji przez 5 lat nie wolno zmienić przeznaczenia takich terenów - stąd starania, by zainteresowany inwestor mógł jednak inwestycję rozpocząć. Wykorzystana unijna dotacja ma być zwrócona, choć zarząd województwa może od tego odstąpić.
Ministerstwo argumentowało, że grunty, którymi interesuje się Leier, są i tak przeznaczone w projekcie planu zagospodarowania przestrzennego na cele nierolnicze. Inwestycja ma tam powstać ze względu na występujące złoża iłów.
Prezes firmy Leier Polska Lesław Paciorek powiedział w środę PAP, że trwają prace przygotowawcze do inwestycji w Trywieży.
Na przełomie 2008-2009 zostały przeprowadzone badania geologiczne złóż, robiono nawierty. Zaznaczył, że gdyby wszystkie przygotowania były zrealizowane w zakładanych terminach, to zakład ruszy nie wcześniej niż za 2-2,5 roku. Rok ma trwać samo przygotowanie dokumentacji.
Dodał, że złóż w Trywieży wystarczy przynajmniej na kilkadziesiąt lat. Dodał, że najpierw gmina musi zmienić plan zagospodarowania przestrzennego. Inwestor liczy też na gazyfikację tej części województwa (nowoczesne linie produkcyjne ceramiki są zasilane gazem).
Firma Leier Polska nie deklaruje na razie, ile osób mogłoby znaleźć pracę w Trywieży i jak duża będzie to inwestycja.
Leier Polska SA z Woli Rzędzińskiej jest jednym z większych w Polsce producentów ceramiki budowlanej. Produkuje też stropy budowlane.
8236418
1