Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Podlaskie: nabór na dotacje na mikroinstalacje OZE na własne potrzeby

5 maja 2015
Podlaskie gminy mogą się starać o dotacje z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich 2007-2013 na budowę mikroinstalacji z wykorzystaniem odnawialnych źródeł energii (OZE) na własne potrzeby. W poniedziałek ruszył nabór wniosków.
Można je składać do 28 maja w Urzędzie Marszałkowskim w Białymstoku. Konkurs jest ogólnopolski, ale w różnych regionach są różne terminy naborów projektów. Ogólnopolska pula pieniędzy z PROW na mikroinstalacje prosumenckie wykorzystujące OZE to 22,7 mln euro.

W konkursie, największe szanse w Podlaskiem na przyznanie dotacji mają - zgodnie z przyjętymi regionalnymi kryteriami oceny - te gminy, do których należą: parki narodowe lub ich otuliny, parki krajobrazowe lub ich otuliny, rezerwaty przyrody, obszary chronionego krajobrazu, obszar Natura 2000. Inny warunek mówi o tym, że gmina powinna w ciągu dwóch ostatnich lat zrealizować co najmniej dwie inwestycje służące ochronie środowiska o zasięgu lokalnym. Najbardziej punktowane będą też projekty z gmin najbiedniejszych i mających największe bezrobocie - wyjaśniła PAP dyrektor departamentu rozwoju obszarów wiejskich w urzędzie marszałkowskim Elżbieta Filipowicz.

Gmina może dostać nawet do 90 proc. kosztów przedsięwzięcia. Maksymalnie może to być 200 tys. euro w formule de minimis.

Ile pieniędzy trafi do województwa podlaskiego trudno ocenić - poinformowała Filipowicz. Władze województwa szacują, że powinno się udać dofinansować kilka takich przedsięwzięć. Zgodnie z przyjętymi zasadami, z każdego województwa mają być wdrożone minimum trzy takie instalacje.

Filipowicz wyjaśniła, że mikroinstalacje to - zgodnie z ich definicją ustawową - takie instalacje wykorzystujące odnawialne źródła energii, których łączna moc zainstalowanej energii elektrycznej jest nie większa niż 40 kW przyłączona do sieci elektroenergetycznej o napięciu niższym niż 110 kV, a osiągalna moc cieplna w skojarzeniu nie jest większa niż 120 kW.

Można zdobyć dotacje np. na ogniwa fotowoltaiczne, małe elektrownie wiatrowe, kotły na biomasę, kolektory słoneczne, pompy ciepła. "Wytworzona w ramach budowy mikroinstalacji energia elektryczna lub cieplna może być wykorzystana wyłącznie na potrzeby własne. W przypadku, gdy mikroinstalacja zostanie zamontowana na obiektach, które nie są użyteczności publicznej, wytworzona energia elektryczna lub cieplna może być wykorzystywana wyłącznie na potrzeby gospodarstw domowych" - wyjaśniła Filipowicz. Wszystkie inwestycje powinny być gotowe do połowy października 2015r., ale włączenie ich do sieci może nastąpić dopiero od 1 stycznia 2016 r.

"Zainteresowanie wsparciem jest ogromne, o czym świadczy liczna obecność przedstawicieli gmin na organizowanych spotkaniach informacyjnych i liczba telefonów do naszych urzędników. Nie wiemy, ile wniosków z województwa podlaskiego uzyska dofinansowanie w tym naborze. Nie jest to jednak ostatnia możliwość pozyskania dotacji na taki cel" - poinformował członek zarządu województwa podlaskiego Jerzy Leszczyński.

Pieniądze na ten cel będą w nowym Regionalnym Programie Operacyjnym Województwa Podlaskiego na lata 2014-2020. Trafią bezpośrednio do Lokalnych Grup Działania w ramach puli na tzw. Rozwój Lokalny Kierowany przez Społeczność. DO LGD ma trafić bezpośrednio ok. 30 mln euro na OZE i to - jak wyjaśnia Filipowicz - właśnie Lokalne Grupy Działania będą dystrybuować te środki i wybierać projekty do realizacji. Podlaskie jest jedynym obok Kujawsko-Pomorskiego województwem, które w nowym RPO zdecydowało się na takie działanie.(PAP)

 


POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Uprawa soi przy wsparciu technologii – ciekawy kierunek dla polskich rolników Ar...

Najnowsze dane GUS pokazały zaskakująco wręcz dobre dane na temat aktywności dew...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę