Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Podejście pod Azoty

3 grudnia 2015
Opozycja żąda od premiera wyjaśnień w sprawie próby przejęcia przez Rosjan tarnowskich Azotów - pisze NaszDziennik.pl.
Opinię publiczną zelektryzowała informacja, że Skarb Państwa sprzedał 12 proc. akcji Azotów, zmniejszając swój udział w akcjonariacie poniżej 50 procent. Akcje spółki skupuje natomiast przez pośredników rosyjski Acron.

Wniosek o poszerzenie porządku obrad kolejnego posiedzenia Sejmu o informację premiera w sprawie przejmowania Azotów przez rosyjski kapitał i lobbing w tej sprawie przygotowało Prawo i Sprawiedliwość. – Smutne jest to, że obecnie rządzący, premier Donald Tusk po cichu, za plecami oddają Azoty Rosjanom, a więc narażają interesy RP na szwank – uzasadniał wniosek przewodniczący klubu PiS Mariusz Błaszczak. Jak zaznaczył, Azoty konsumują jedną piątą gazu, który jest wykorzystywany w Polsce, co oznaczałoby – w przypadku przejęcia zakładu przez Rosjan – pogłębianie się uzależnienia kraju od gazu rosyjskiego. Dodatkowo w sprawę zamieszany jest były prezydent Aleksander Kwaśniewski, który do rosyjskiego inwestora miał przekonywać premiera Donalda Tuska.

Sondowanie rynku

Rosyjska spółka Acron próbowała przejąć Zakłady Azotowe Tarnów już w lipcu ubiegłego roku. Ówczesna próba zakończyła się niepowodzeniem ze względu na sprzeciw kontrolującego spółkę Skarbu Państwa. Mimo to Rosjanie nie dali za wygraną. W międzyczasie tarnowskie Azoty przejęły większość udziałów w Zakładach Azotowych Puławy. – Logicznym zachowaniem firmy, która uzyskuje mocny sygnał o tym, że jest niepożądana, i o tym, że jej działania są odbierane jako próba wrogiego przejęcia przez dominującego akcjonariusza, jest próba sprzedaży swojego pakietu akcji i wyjście z inwestycji. Acron natomiast działa w drugą stronę – zauważył były wiceminister skarbu Paweł Szałamacha (PiS). Ocenił, że może to oznaczać, że Rosjanie „nie działają w próżni” i „zbadali teren oraz pozyskali sojuszników dla tej inwestycji”.

W ubiegłym tygodniu Ministerstwo Skarbu Państwa poinformowało o sprzedaży 12 proc. udziałów w tarnowskich Azotach; w ten sposób zeszło poniżej 50 proc. udziału w spółce. „Akcje zostały zaoferowane inwestorom stabilnym i długoterminowym, którzy są zainteresowani kontynuacją procesu konsolidacji w oczekiwaniu na wzrost wartości połączonej grupy. Wśród nich jest Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju, którego wejście w akcjonariat będzie wsparciem dla procesu konsolidacji spółki. Obecność EBOiR-u wśród akcjonariuszy ZAT to dobry sygnał dla innych właścicieli akcji, rynku i samej spółki, która dzięki tej transakcji umocni swoją pozycję na europejskim rynku” – stwierdziło w komunikacie MSP.

Jednocześnie poinformowano, że „EBOiR zobowiązał się do niesprzedawania akcji Spółki przez najbliższe 12 miesięcy i udzielił Skarbowi Państwa prawa pierwszeństwa nabycia akcji spółki, a także, iż większość inwestorów biorących udział w transakcji zaoferowała Skarbowi Państwa podobne uprawnienia”. Sprzedaży udziałów przez Skarb Państwa w Azotach towarzyszy systematyczne skupowanie akcji przez Acron, który od lipca ubiegłego roku, gdy udało mu się skupić około 12 proc. akcji, zwiększył swoje udziały w Azotach do ponad 15 procent. Po transakcji Skarb Państwa posiada 39,37 proc. udziałów. 15,334 proc. należy do kontrolowanych przez rosyjski Acron spółek: Norica Holding oraz Agroberry Ventures Limited. Ponad 5 proc. pakietów akcji mają także fundusze emerytalne: ING – 9,96 proc. i Aviva BZ WBK – 7,86 proc, a 5,75 proc. posiada EBOiR.

Wrota dla Acronu

Premier Donald Tusk potwierdził wczoraj, że do rosyjskiego inwestora dla Azotów próbował przekonywać go Aleksander Kwaśniewski. – W oświadczeniu prezydent Kwaśniewski precyzyjnie opisał swoje zaangażowanie w promowanie projektu inwestycji ze strony przedsiębiorcy rosyjskiego z paszportami także innych krajów i to nie było chyba tajemnicą, mogę potwierdzić, że na spotkaniu poświęconemu innej sprawie były prezydent zwrócił się do mnie z pytaniem i z promocją tego pomysłu – mówił wczoraj Tusk. Aleksander Kwaśniewski napisał w oświadczeniu, że informację o pojawieniu się poważnego inwestora dla Azotów Tarnów przekazał szefowi Rady Gospodarczej przy premierze Janowi Krzysztofowi Bieleckiemu i premierowi Donaldowi Tuskowi oraz że na tym jego działania w tej sprawie się zakończyły, a z Acronem i jego spółkami zależnymi nie łączyły go żadne kontrakty doradcze i konsultacyjne ani nie otrzymywał od Acronu żadnego wynagrodzenia. Kwaśniewski wyjaśniał, że na początku 2012 r. właściciel Acronu Wiaczesław Kantor zapytał go o „klimat inwestycyjny w Polsce wobec inwestorów z Rosji”.

Premier sprawę wyraźnie wykorzystuje do walki z zagrażającym Platformie, powracającym do czynnej polityki Kwaśniewskim. Tusk stwierdził, że wyjaśnił Aleksandrowi Kwaśniewskiemu, iż „strategia rządu jest diametralnie odmienna i że nie wchodzi w rachubę przychylność rządu dla tej inwestycji”. – Nie mogłem pozostawić żadnych wątpliwości, jaka jest intencja rządu (…) Prezydentowi Kwaśniewskiemu wyjaśniłem, że to promowanie inwestycji rosyjskiej w tej dziedzinie, w tym konkretnym przedsięwzięciu, jest w naszej ocenie, wbrew naszym narodowym interesom – mówił Tusk. Wyjaśniał, że ta inwestycja Rosjan mogłaby być niekorzystna z punktu widzenia interesów państwa polskiego, gdyby np. Azoty pod wpływem rosyjskiego inwestora zrezygnowały z zaopatrywania się w gaz od polskich firm. – Nie ulega wątpliwości, że zaopatrywanie poza polskimi firmami w gaz polskich przedsiębiorstw chemicznych i azotowych w Polsce rodziłoby bardzo konkretne problemy dla głównych firm polskich zajmujących się dystrybucją gazu. I w naszej ocenie źle wpływałoby na szeroko pojęte bezpieczeństwo energetyczne – mówił Tusk.

Deklaracja premiera, że przejęcie tarnowskich Azotów przez rosyjski Acron byłoby dla kraju niekorzystne, wcale jednak nie oznacza, iż rosyjska spółka nie jest w stanie przejąć pakietu akcji pozwalającego jej na udział w podejmowaniu decyzji w Azotach.



POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Uprawa soi przy wsparciu technologii – ciekawy kierunek dla polskich rolników Ar...

Najnowsze dane GUS pokazały zaskakująco wręcz dobre dane na temat aktywności dew...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę