Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Podatnik pyta urząd skarbowy

19 października 2005
Podatnicy złożyli w urzędach skarbowych ponad 54 tys. wniosków o wydanie wiążącej interpretacji podatkowej w ciągu trzech pierwszych kwartałów 2005 r. - poinformował we wtorek na konferencji wiceminister finansów Stanisław Stec.

Ponad 9 tys. z tych wniosków wpłynęło do wyspecjalizowanych urzędów skarbowych, zajmujących się obsługą dużych podatników.

W III kwartale można zanotować mniejszą dynamikę. Tłumaczę to tym, że był to okres wakacyjny –  powiedział Stec. W samym III kwartale do urzędów wpłynęło ponad 14 tys. wniosków, z czego najwięcej dotyczyło stosowania podatku VAT (8 tys. wniosków) i PIT (4,2 tys.) oraz CIT (1,3 tys.). W I półroczu łącznie złożono prawie 40 tys. wniosków.

Jak poinformował, od stycznia do końca września tego roku urzędy skarbowe wydały 45,6 tys. postanowień, z czego ponad 7 tys. wydały urzędy zajmujące się obsługą dużych podatników. Dodał, że wszystkie wnioski są rozpatrywane w ustawowym terminie 3 miesięcy. Zmniejsza się też liczba wniosków wymawiających uzupełniania przez składającego.

W 21 tys. przypadków urzędy przychyliły się do stanowiska podmiotu wnioskującego o wydanie wiążącej interpretacji podatkowej – powiedział wiceminister.

W 6 proc. przypadków podatnicy odwoływali się od decyzji urzędu skarbowego do izby skarbowej. Zaś ok. 100 interpretacji podtrzymanych przez izby skarbowe było zaskarżonych do Sądu Administracyjnego.

Przepis o wiążącej interpretacji podatkowej obowiązuje od 1 stycznia tego roku. Przedsiębiorca ma prawo uzyskać w jego indywidualnej sprawie pisemną informację od władz podatkowych o zakresie stosowania prawa podatkowego. Zgodnie z prawem, przedsiębiorca nie może być obciążany jakimikolwiek daninami publicznymi, sankcjami finansowymi lub karami w zakresie, w jakim zastosował się do uzyskanej interpretacji - wynika z ustawy.

Dzięki tym rozwiązaniom podmioty gospodarcze są bardziej pewne stosowania przepisów podatkowych. Otrzymują interpretację urzędu skarbowego odnośnie zasad stosowania poszczególnych rozwiązań. Ta interpretacja jest dla urzędów wiążąca, póki nie zostanie zmieniona w kolejnych postanowieniach, opodatkowanie nie może być traktowane inaczej niż w tej interpretacji. Natomiast nie jest ona wiążąca dla podmiotu gospodarczego, który może się do niej zastosować, ale nie musi –  przypomniał wiceminister.

Dodał, że obecny stan prawny daje wyższość interpretacji wydanej przez urząd skarbowy nad przepisami ustawy. Interpretacja jest wiążąca do czasu zmiany postanowienia w danej sprawie, nie do czasu zmiany ustawy. Część ekspertów zarzuca, że przepisy o wiążącej interpretacji pozwalają na nierówne traktowanie podatników, ponieważ część podatników musi się dostosować do przepisów ustawy, a część może się dostosować do przepisów wynikających z interpretacji.

Dlatego Stec ma nadzieję, że nowy minister finansów zmieni przepisy w tym zakresie, żeby w przypadku zmiany prawa interpretacja wydana na podstawie poprzedniego prawa stawała się nieaktualna.


POWIĄZANE

Węgry sprawują prezydencję w Radzie do grudnia 2024 r. włącznie a tekst ten będz...

Rada Europy przyjmuje ulepszone przepisy o ochronie przed agrofagami roślin Rada...

Główny Inspektor Sanitarny dr n. med. Paweł Grzesiowski przekazał 18.11.2024 pod...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę