Nieoczekiwanie Ministerstwo Finansów przychyliło się do oczekiwań milionów podatników. Już w tym roku można dostarczyć fakturę w formie cyfrowej, a nie papierowej.
Oznacza to, że internauci mogą skorzystać z ulgi na Internet niezależnie od tego, w jakiej formie dostawali faktury od operatora.
Do tej pory fiskus rozróżniał opatrzone podpisem elektronicznym e-faktury od ekofaktur, które nie miały statusu dokumentu, będąc tylko elektronicznym obrazem faktury papierowej.
Prawdziwa e-faktura od momentu jej wprowadzenia była honorowana w urzędach, jako podstawa do rozliczeń i ulg, natomiast ekofaktura takiego prawa nie dawała. Obecnie e-faktura i ekofaktura mają zostać zrównane w prawach.
Do tej pory resort finansów utrzymywał, że z ulgi nie mogą skorzystać podatnicy, którzy otrzymują obraz faktury e-mailem lub pobierający go ze strony internetowej operatora. Ten niezrozumiały upór doprowadzał do absurdalnych sytuacji.
W ubiegłym roku głośno było o mężczyźnie, któremu przy kontroli Urząd Skarbowy odmówił przyjęcia faktur zapisanych na płycie CD. Mężczyzna zszedł piętro niżej, wydrukował dokumenty w punkcie ksero i za kilka minut znów przedstawił je pracownikowi US w formie papierowej. Tym razem urzędniczka nie zakwestionowała tych dokumentów.
Zgodnie z obowiązującymi przepisami podatnik musiał przedstawić oryginały faktur z miejsca zawarcia umowy. Dla urzędników jednak nieważne było, skąd dokumenty pochodzą, a jaką mają formę. Jeśli na papierowym wydruku widniał napis "oryginał" nikt nie sprawdzał, czy ta faktura wysłana została pocztą, czy została przed chwilą wydrukowana.
To właśnie dlatego w tym samym czasie popularne stało się drukowanie faktur elektronicznych i zginanie wydruków tak, aby wyglądały na przysłane w kopercie pocztą.
Przepis głoszący, że przy rozliczaniu ulgi na internet nie będą akceptowane faktury wysyłane w formie cyfrowej na skrzynkę mailową, miał być zlikwidowany od przyszłego roku (rozliczenie ulgi za rok 2011), ale już w tej chwili podatnicy rozliczający ulgę internetową będą mogli przedstawić faktury na płycie CD.
- Ministerstwo zdecydowało się w tym roku pójść na rękę podatnikom. Do ministra finansów trafił argument, że ekofaktury ocalą od zagłady wiele hektarów lasów - powiedziała WP Wiesława Dróżdż z Ministerstwa Finansów.
Jak duża to oszczędność, pokazuje przykład Grupy TP. Z faktur elektronicznych korzysta około 1,3 mln klientów Telekomunikacji Polskiej i sieci komórkowej Orange.
Ekologia i oszczędność
Obecnie w Polsce wystawia się około 4 mld faktur rocznie, na co idzie 20 tys. ton papieru. Aby wyprodukować jedną tonę, potrzeba 17 drzew, co oznacza do produkcji papieru na wystawiane w Polsce faktury potrzebnych jest rocznie wycinka ok. 340 tys. drzew z terenu o powierzchni ok. 170 hektarów lasu.
Do produkcji papieru na wystawiane w Polsce faktury zużywa się rocznie ok. 160 milionów kWh energii, a także zanieczyszcza się ok. 8,9 miliardów litrów wody.
Firmy stosujące rozliczenia za pomocą e-faktur wypracowują w Europie oszczędności rzędu ponad 240 mld euro rocznie. Średnia europejska firma oszczędza na tym rozwiązaniu około 150 tys. euro rocznie, a duża firma wystawiająca miesięcznie około 20 tys. faktur oszczędza 3 mln euro.
9292067
1