W niedzielę 18 sierpnia wyruszył spod Korczyna w świętokrzyskim w rejs do Włocławka pływający młyn wyruszy spod Nowego Korczyna do Włocławka. Przystanki planowane są między innymi w Sandomierzu, Warszawie i Płocku
Rejs , który nawiązuje do czasów, kiedy to młyny pływały po największych rzekach, przybijając do brzegów i świadcząc usługi młynarskie organizują Muzeum Wsi Kieleckiej, Klub Wodniacki "Kon-Tiki" w Pińczowie oraz Ośrodek Kulturalno-Historyczny "Beldonek" w Chrobrzu. Przedsięwzięciu patronuje Marszałek Adam Jarubas i eurodeputowany Czesław Siekierski
Młyn z napędzanymi energią wodną żarnami umieszczony jest na pływającej platformie o wymiarach 8 na 6 m. Zbudowany został według starych projektów przez członków klubu Kon-Tiki, którzy stanowią także jego załogę. Kapitanami będą Maciej Nowacki i Piotr Siemiński.
Młyn każdego dnia młyn zatrzyma się w innej miejscowości: dziś tj. 19 sierpnia w Szczucinie, we wtorek w Winnicy koło Połańca, w środę w Sandomierzu. 22 sierpnia planowany jest postój w Kazimierzu Dolnym, a w niedzielę 25 sierpnia w Porcie Żerańskim w Warszawie. Natomiast 28 sierpnia młyn powinien dopłynąć do Płocka, a następnego dnia do Włocławka. Rejs planowany był początkowo do Gdańska, ale uniemożliwia to zamknięcie śluzy koło Włocławka.
Załoga młyna zaprezentuje na każdym postoju, jak dawniej mielono zboże. Prowadzona też będzie akcja promująca województwo świętokrzyskie. W stolicy planowany jest festyn, w czasie którego warszawiacy częstowani będą m.in. fasolą z Nowego Korczyna i jabłkami sandomierskimi. Podobnie jak podczas ubiegłorocznego rejsu Wisłą tratwy z Ponidzia będą również sprzedawane po preferencyjnych cenach owoce i warzywa.