Podlaska Izba Rolnicza jest zaskoczona i oburzona przekazanymi przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi do Komisji Europejskiej propozycjami płatności bezpośrednich na lata 2014 – 2020.
Zdaniem PIR propozycje te są zaprzeczeniem dotychczasowych zapewnień Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Marka Sawickiego, że nowy system płatności będzie sprzyjał rolnikom aktywnym produkującym na rynek. Jak zaznacza samorząd rolniczy z Podlasia zaproponowane podczas konsultacji – wsparcie sektorów bydła i krów , zarówno co do wielkości ( 50 sztuk) jak również stawki (110 euro, 139 euro) przyjmowane były przez rolników z zadowoleniem i nadzieją na stabilizację sytuacji ekonomicznej gospodarstw rolnych. tym bardziej, że wiosną tego roku, zostali pozbawieni uzupełniającej płatności zwierzęcej.
Dlatego zdaniem PIR tak drastyczne zmniejszenie stawki płatności do 70 EUR/szt i progu płatności do 30 sztuk dla bydła i krów jest zatrważające i nie rokuje w przyszłości rozwoju gospodarstw towarowych . Trudno też znaleźć logiczne wytłumaczenie, skąd takie duże dysproporcje stawek płatności pomiędzy propozycjami przedłożonymi podczas konsultacji a dokumentem przedłożonym do Komisji Europejskiej. Od marca 2015 roku planowane jest bowiem uwolnienie kwot mlecznych – co wpłynąć może na niestabilną sytuację w rolnictwie. Dotykowo czekają rolników kary za przekroczenie kwot mlecznych , dlatego tym bardziej – zasadne jest wsparcie sektora bydła i krów.
Podlaska Izba Rolnicza w imieniu samorządu rolniczego oraz hodowców bydła i producentów mleka tym razem już nie wnioskuje , a żąda podwyższenia stawki dopłat dla bydła i krów do wielkości zaproponowanej w propozycjach konsultacyjnych tj. 139 eur/szt – bydła, 110 eur/szt – krowy, próg 50 sztuk.