Biura Powiatowe Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa 17 marca rozpoczynają przyjmowanie wniosków o płatności bezpośrednie za 2014 r.
W 2014 r. będą obowiązywały przepisy przejściowe w funkcjonowaniu instrumentów Wspólnej Polityki Rolnej w tym w przyznawaniu płatności bezpośrednich.
Wypłata płatności bezpośrednich w Polsce będzie tak jak to było do tej pory finansowana z budżetu unijnego oraz ze środków krajowych.
Z budżetu Unii Europejskiej finansowana będzie jednolitą płatność obszarowa (JPO), płatności oddzielne: płatność do pomidorów, płatność do owoców miękkich, płatność cukrową, wsparcie specjalne: płatność do krów, płatność do owiec, specjalną płatność obszarową do powierzchni upraw roślin strączkowych i motylkowatych drobnonasiennych(ST), płatność do surowca tytoniowego wysokiej jakości.
Natomiast środki z budżetu krajowego zostaną przeznaczone na sfinansowanie przejściowego wsparcia krajowego w sektorze chmielu, skrobi ziemniaczanej i tytoniu. Warunki przyznawania wsparcia w tych sektorach za 2014 r. są takie same jak w roku ubiegłym.
W tym roku nie przewiduje się wypłaty płatności uzupełniających do powierzchni grupy upraw podstawowych (UPO) oraz płatności uzupełniających do powierzchni roślin przeznaczonych na paszę, uprawianych na trwałych użytkach zielonych (płatność zwierzęca).