Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Platformy UE ds. współistnienia ludzi i dużych zwierząt drapieżnych

3 grudnia 2015
Copa-Cogeca jest jedną z ośmiu organizacji stron zainteresowanych, które podpisały 11 czerwca j zgodę na udział w tej platformie UE, stworzonej przez Komisję Europejską. Platforma powstała w celu ułatwienia dialogu między jej członkami, by można było rozwiązywać konflikty wynikające z obecności dużych zwierząt drapieżnych takich jak niedźwiedź brunatny, wilk, ryś euroazjatycki i rosomak.
Podczas  otwarcia platformy ds. dużych zwierząt drapieżnych Copa-Cogeca podkreśliła, że należy znaleźć odpowiednie rozwiązania problemów przed jakimi stają hodowcy zwierząt, a zwłaszcza tych związanych ze wzrostem liczby ataków dużych drapieżników.
- Coraz większa liczba owiec pada ofiarą dużych zwierząt drapieżnych, nawet w gospodarstwach, gdzie wprowadzono środki ochrony. Bardzo szybko wzrasta liczba ataków, zwłaszcza na owce, co prowadzi do strat w produkcji, a co za tym idzie, spadku dochodów. Zniechęca to młodych rolników do przejmowania gospodarstw, czego skutkiem jest porzucanie znacznych obszarów pastwisk, co prowadzi do strat w zakresie jakże wartościowej różnorodności biologicznej. Aktualne środki ochrony są drogie i niewystarczająco skuteczne.  Wilki szukające łatwej zdobyczy atakują nawet w dzień, gdyż nie boją się już ludzi. W związku z tym pojawiają się coraz bliżej gospodarstw, domów, a nawet miast. Z tego względu odszkodowania nie są wystarczającym rozwiązaniem - Emmanuel Coste, przewodniczący grupy roboczej „Owce” Copa-Cogeca.
- Naszym zdaniem należy wysłuchać głosów i obaw lokalnych społeczności, a zwłaszcza rolników, przy podejmowaniu decyzji odnośnie zarządzania tą wrażliwą kwestią. Zaangażowaliśmy się w ten ustrukturyzowany dialog, gdyż jesteśmy przekonani, że w ten sposób możemy doprowadzić do poprawy sytuacji społeczności wiejskich. Nie możemy dopuścić do tego, by koszty wynikające z obecności dużych zwierząt drapieżnych stanowiły zagrożenie dla źródła utrzymania rolników. Należy uwzględnić również aspekty społeczne, tradycyjne i psychologiczne, aby społeczność wiejska i  mieszkańcy obszarów wiejskich nie musieli żyć w strachu przed drapieżnikami zagrażającymi ich działalności, zwierzętom domowym czy rodzinom. Przestrzegamy aktualnie obowiązujących przepisów, aczkolwiek ze względu dynamikę populacji dużych zwierząt drapieżnych oraz rozszerzenie UE naszym zdaniem nie odpowiadają już one rzeczywistości – dodaje Pekka Pesonen, sekretarz generalny Copa – Cogeca.



POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Uprawa soi przy wsparciu technologii – ciekawy kierunek dla polskich rolników Ar...

Najnowsze dane GUS pokazały zaskakująco wręcz dobre dane na temat aktywności dew...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę