Ministerstwo Rolnictwa obiecało złożyć do Komisji Europejskiej wniosek o płatności na 2012 rok z tytułu wsparcia pracochłonnych upraw wysokiej jakości dla plantatorów tytoniu. Ich przedstawiciele domagają się od resortu rolnictwa przeznaczenia na ten cel 30 milionów euro rocznie.
Wiceminister rolnictwa Tadeusz Nalewajk nie podał dokładnej daty przekazania wniosku do Komisji Europejskiej, ale zapewnił, że jest on prawie kompletny. Jeśli zostanie zaakceptowany, to plantatorzy dostaną dodatkowo 7 tysięcy złotych na hektar.
Związek Plantatorów Tytoniu przypomina, że ze strony polskiej będzie trzecia próba otrzymania wsparcia dla naszych plantatorów tytoniu. Na 2010 i 2011 rok tych funduszy Unia Europejska nam nie przyznała. W tym roku dopłaty plantatorzy otrzymali niecałe 200 milionów złotych, w ubiegłym - 400 milionów.
ZOBACZ TAKŻE
Antykryzysowe narzędzia dla firm z mniejszą stratą
Spóźnił się autobus? Będzie szansa na odszkodowanie
Spadła opłacalność produkcji wieprzowiny
Od grudnia br. rolnicy będą dostawali dopłaty bezpośrednie
Oferta CSOB w Warszawie może się okazać rekordowa
Plantatorzy twierdzą, że dostają mniej niż połowę tego, co otrzymują rolnicy w innych krajach Unii Europejskiej. Edward Komornik z Okręgowego Związku Plantatorów Tytoniu w Biłgoraju mówi, że rolnicy z tych terenów są skazani na produkcję tytoniu. Mają od jednego do trzech hektarów gleb słabej jakości, na których nic innego uprawiać się nie da i nie opłaca.
Tradycje tytoniu sięgają tam lat trzydziestych ubiegłego wieku. Sam surowiec należy do najlepszych w Europie. Plantatorzy podkreślają, że tytoń służy nie tylko do produkcji szkodliwych papierosów, ale jest także cennym surowcem dla przemysłu farmaceutycznego i jednym z najlepszych środków zwalczających chorobę pszczół - warozę. W Polsce tytoń uprawia 14 tysięcy producentów na 16 tysiącach hektarów. Rocznie nasz kraj produkuje 40 tysięcy ton tego surowca.
9340245
1