PKPP Lewiatan w przesłanej PAP opinii o wprowadzeniu przez Sejm święta Trzech Króli, jako dnia wolnego od pracy i skreśleniu z kodeksu pracy regulacji dającej pracownikowi dodatkowy dzień wolny za święto przypadające w sobotę
Zdecydowanie sprzeciwiamy się ustanowieniu dnia wolnego od pracy w Święto Trzech Króli. W sytuacji słabego wzrostu gospodarczego i ogromnego deficytu finansów publicznych wprowadzenie rozwiązań ograniczających działalność gospodarczą i wpływy budżetowe jest szkodliwe.(...)
Uważamy, że w obecnych warunkach nie możemy pozwolić sobie na ograniczanie czasu pracy i zmniejszanie konkurencyjności naszej gospodarki. Finanse publiczne w Polsce, podobnie jak i w większości krajów Unii Europejskiej, są w bardzo złym stanie. Powszechnym działaniem w krajach UE są oszczędności budżetowe i przywracanie równowagi finansów publicznych, wydłużanie czasu pracy, w tym poprzez przedłużanie ustawowego wieku emerytalnego. W żadnym kraju nie podejmuje się działań zmierzających wręcz w odwrotnym kierunku - zwiększania wydatków budżetowych czy skracania czasu pracy.
PKPP Lewiatan stanowczo sprzeciwia się zwiększaniu liczby dni świątecznych. Polskich przedsiębiorstw i rodzin nie stać na dłuższe świętowanie - firmy poniosą zbyt duże straty, staniemy się mniej konkurencyjni i atrakcyjni inwestycyjnie, bowiem kapitał trwały będzie zamrożony o jeden dzień w roku dłużej. (...)
Nie zgadzamy się z argumentacją, że wprowadzenie nowego dnia wolnego od pracy, nawet w wypadku zniesienia obowiązku oddawania dnia wolnego, nie przyniesie konsekwencji budżetowych. Wprowadzenie kolejnego dnia świątecznego obniży roczną sprzedaż dóbr i usług podmiotów prowadzących działalność gospodarczą o ponad 4,2 mld złotych. Przy tym wielkość ta dotyczy wyłącznie podmiotów, które zatrudniają więcej niż 50 pracowników. W związku ze zmniejszeniem wartości produkcji oraz zysków przedsiębiorstw szacujemy zmniejszenie wpływów budżetowych z podatków CIT oraz VAT łącznie o ok. 370 mln zł.
Dodatkowy dzień wolny z tytułu święta oznacza zakaz pracy w placówkach handlowych. W sektorze handlu, każdy dodatkowy dzień, szczególnie weekendowy, to mniejszy przychód o ok. 1,5 mld złotych. (...)
Jesteśmy krajem +na dorobku+, powinniśmy więc robić wszystko, aby wykorzystać obecną przewagę ekonomiczną nad innymi państwami, a nie wprowadzać kolejny dzień wolny od pracy.
PKPP LEWIATAN to polska Konfederacja Pracodawców Prywatnych - skupia w związkach regionalnych i branżowych ponad 3500 firm. Jest członkiem Komisji Trójstronnej ds. Społeczno-Gospodarczych. Należy do organizacji BUSINESSEUROPE - będącej reprezentantem interesów przedsiębiorców i pracodawców wobec Komisji Europejskiej, Parlamentu Europejskiego i innych instytucji UE.
Na czele tej organizacji stoi Henryka Bochniarz.
Wg ppr.pl brak jest dokładnej informacji m.innymi o systemie składek członkowskich tej organizacji. Na stronach internetowych PKPP przedstawia ustalanie składki członkowskiej w taki sposób, aby nic z tego przeciętny użytkownik nie mógł się dowiedzieć: cyt."Decyzje o przyjęciu firmy do związku oraz warunkach członkostwa (w tym naliczaniu składki) podejmuje zarząd związku, do którego chce wstąpić firma. Choć nie ma jednolitej praktyki związanej z naliczaniem składki członkowskiej najczęściej ustala się ją procentowo w stosunku do rocznego funduszu wynagrodzeń przedsiębiorstwa, nie więcej niż 0,2 proc. Składki, które płacą członkowie poszczególnych związków są zróżnicowane. W przypadku firm najmniejszych, zrzeszonych w związkach regionalnych roczna składka nie przekracza kilkuset złotych. Najwięksi pracodawcy zrzeszeni w silnych związkach branżowych płacą na rzecz organizacji do 150 tys. złotych rocznie." (zapis ze strony internetowe PKPP Lewiatan. Pewne jest, że PKPP Lewiatan dysponuje dużym kapitałem- skoro niektórzy członkowie płacą nawet 150 000 złotych składek członkowskich rocznie. Więc zarząd, osoby reprezentujące PKPP oraz różnego rodzaju eksperci mają z czego "żyć"- ale czy to upoważnia do wysuwania kuriozalnych propozycji? Ocenę pozostawiamy Państwu.
9538584
1