20 piwniczek i dwa specjalne stanowiska dla rzadko spotykanych gatunków nietoperzy przygotowali przyrodnicy Wigierskiego Parku Narodowego w ramach programu ochrony nietoperzy.
Program jest prowadzony przez Stowarzyszenie "Oś" z Augustowa, a realizowany w Wigierskim Parku Narodowym, Suwalskim Parku Krajobrazowym i w Parku Krajobrazowym Puszczy Rominckiej. W Puszczy Rominckiej przystosowanych zostało dla nietoperzy 14 piwniczek leśnych, w Suwalskim Parku Krajobrazowym - 6 piwniczek w terenie otwartym.
Autorzy projektu przewidują przygotowanie jeszcze 30 takich miejsc, gdzie nietoperze gniazdują i przebywają w okresie hibernacji.
Na terenie Wigierskiego Parku Narodowego przyrodnicy odrestaurowali również czterdziestoletnie stanowisko korlika malutkiego, znajdujące się na ścianie jednego z domów w Leszczewie. Jest to jedna z największych kolonii w Europie, licząca ponad 500 osobników.
Odizolowaliśmy całe stanowisko od ściany tego domu specjalną folią. Wzmocniliśmy je dwoma warstwami desek, między którymi pozostawiliśmy 2,5 cm przerwy, którymi korliki wchodzą do środka – powiedział dr Lech Krzysztofiak z Wigierskiego Parku Narodowego.
W ramach projektu przyrodnicy wyznaczyli też miejsca żerowania nocka łydkowłosego, montując na samicach nadajniki, by śledzić ich wędrówki do żerowisk. Jedyna w Polsce kolonia rozrodcza nocka łydkowłosego, licząca ok. 500 osobników, znajduje się na strychu zabytkowego drewnianego kościoła w Jeleniewie w Suwalskim Parku Krajobrazowym.
Jak powiedział dr Krzysztofiak, suwalscy przyrodnicy dopiero rozpoczynają badania nad nietoperzami w północno-wschodniej Polsce. Na pewno jest ich wiele tysięcy, ale nie wiadomo dokładnie ile. Z 22 gatunków występujących w Polsce na Suwalszczyźnie spotyka się 11.
Prowadzony przez Stowarzyszenie "Oś" projekt ochrony nietoperzy jest finansowany z pieniędzy Ekofunduszu i ONZ-etowskiej organizacji GEF, zajmującej się ochroną środowiska.