Zgodnie z generalną regułą wyrażoną w przepisach ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych osoby fizyczne, jeżeli mają miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, podlegają obowiązkowi podatkowemu od całości swoich dochodów bez względu, na miejsce położenia źródeł przychodów (nieograniczony obowiązek podatkowy). Osoby fizyczne, jeżeli nie mają na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej miejsca zamieszkania, podlegają natomiast obowiązkowi podatkowemu, tylko od dochodów z pracy wykonywanej na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej na podstawie stosunku służbowego lub stosunku pracy, bez względu na miejsce wypłaty wynagrodzenia, oraz od innych dochodów osiąganych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej (ograniczony obowiązek podatkowy).
Należy jednak zwrócić uwagę, iż cytowane powyżej przepisy stosuje się z uwzględnieniem umów w sprawie zapobieżenia podwójnemu opodatkowaniu, których stroną jest Rzeczpospolita Polska. Zatem wykonując pracę w innym państwie, podatnik powinien zapoznać się z postanowieniami stosownej umowy zawartej z Polską. Mimo, iż co do zasady konstrukcja tych umów jest identyczna, to drobne różnice mogą nakazywać opodatkowania dochodów osiągniętych w innym państwie również w Polsce.
Przykładowo umowa między Rządem Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej a Rządem Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Północnej Irlandii w sprawie zapobieżenia podwójnemu opodatkowaniu w zakresie podatków od dochodów i zysków majątkowych, podpisana w Londynie dnia 16 grudnia 1976 r. stanowi, iż jeżeli osoba fizyczna ma miejsce zamieszkania w obu Umawiających się Państwach ("Umawiające się Państwo" oznacza odpowiednio Polskę lub Zjednoczone Królestwo), wówczas osobę uważa się za mającą miejsce zamieszkania w tym Umawiającym się Państwie, w którym ma ona stałe miejsce zamieszkania. Jeżeli ma ona stałe miejsce zamieszkania w obu Umawiających się Państwach, wówczas uważa się ją za mającą miejsce zamieszkania w tym Umawiającym się Państwie, z którym ma ściślejsze powiązania osobiste i gospodarcze (ośrodek interesów życiowych).
Powyższe oznacza, iż jeżeli osoba fizyczna ma miejsce zamieszkania oraz pracy w Wielkiej Brytanii, wówczas należy przyjąć, iż posiada tam ośrodek interesów życiowych. W konsekwencji dochody przez nią uzyskane mogą być opodatkowane w Wielkiej Brytanii i nie podlegają obowiązkowi podatkowemu w Polsce.