Poniżej prezentujemy Postulaty Podlaskiej Izby Rolniczej w sprawie aktualnej sytuacji w rolnictwie w województwie podlaskim. Postulaty te zostaną wręczone ministrowi rolnictw Markowi Sawickiemu 2 lutego 2015 rokuw Białymstoku podczas spotkania szefa resortu rolnictwa z rolnikami z Podlasia.
Województwo podlaskie od ponad roku zmaga się z problemami wynikającymi z afrykańskiego pomoru świń – obecnie stwierdzono już 31 przypadków ASF u dzików. Bardzo trudna sytuacja w rolnictwie dotknęła również producentów wieprzowiny oraz mleka Mając na względzie dobro rolników oraz ich niezadowolenie z dotychczas podejmowanych przez rząd działań w zakresie poprawy sytuacji Podlaska Izba Rolnicza domaga się realizacji poniższych postulatów:
1) W zakresie poprawy sytuacji na rynku mleka domagamy się likwidacji kar za przekroczenie kwoty mlecznej w ostatnim roku kwotowania oraz wprowadzenia rekompensat finansowych z tytułu zniesienia kwotowania produkcji mleka. Istnieją poważne obawy, że zniesienia kwot zdestabilizuje rynek mleka w Polsce. Dlatego oczekujemy pomocy ze strony Państwa: w udzielaniu kredytów, uruchomieniu skupów interwencyjnych mleka czy chociażby dopłat do eksportu produktów mleczarskich poza UE. Potrzebne jest również finansowe wsparcie rolników ze środków pieniężnych zgromadzonych na koncie Funduszu Promocji Mleka.
2) Oczekujemy od Rządu niezwłocznego i skutecznego rozwiązania problemu szkód wyrządzonych przez dziki w uprawach rolnych w związku z obecnością na terenie naszego województwa wirusa afrykańskiego pomoru świń, a w szczególności:
- podjęcie skutecznych działań mających na celu nowelizację przepisów ustawy z dnia 13 października 1995 r. Prawo łowieckie (Dz. U. Z 2013 r.).
- depopulację dzików i przeciwdziałanie rozmiarowi szkód przez nie wyrządzanych,
- przejęcie przez Skarb Państwa obowiązku wynagradzania szkód wyrządzonych w uprawach i płodach rolnych przez dziki, łosie, jelenie, daniele i sarny również na terenie obwodów łowieckich. Zwierzęta łowne są własnością Skarbu Państwa i to Skarb Państwa powinien ponosić odpowiedzialność za szkody wyrządzone w rolnictwie.
3) Podjęcie natychmiastowych działań zapobiegających upadkowi gospodarstw zajmujących się produkcją trzody chlewnej. Wykrycie na terenie naszego województwa przypadków afrykańskiego pomoru świń stało się przyczyną wprowadzenia przez Federację Rosyjską embarga na niektóre produkty żywnościowe z Polski. Miało to również wpływ na falę obniżek cen mięsa wieprzowego, które w wielu punktach skupu osiągnęło krytyczny poziom cenowy – ok. 3,80 zł/ kg.
Wiele gospodarstw rolnych nastawionych na produkcję trzody utraciło i tak słabą dotychczas płynność finansową i w większości przypadków niemożliwe stało się utrzymanie bieżącej produkcji. Z wielkim niepokojem obserwujemy jak ceny żywca wieprzowego z nieuzasadnionych przyczyn są już poniżej opłacalności.
Dlatego też domagamy się :
- uruchomienie rekompensat adekwatnych do strat poniesionych przez producentów rolnych spowodowanych embargiem wprowadzonym przez Federację Rosyjską oraz wystąpieniem choroby ASF,
- uruchomienie skupu na potrzeby rezerw materiałowych na obszarze całego kraju,
- stworzenie przejrzystych warunków prawnych do zawieszenia bądź prolongowania spłaty rat kredytów zaciągniętych przez producentów trzody chlewnej,
- podjecie przez resort rolnictwa działań mających na celu dokonanie zmian w ustawie o ochronie zdrowia zwierząt i zwalczaniu chorób zakaźnych, które pozwoliłyby na pokrywanie z budżetu państwa, kosztów ponoszonych przez gospodarstwa rolne związane z wprowadzeniem programu bioasekuracji ASF.
Oczekujemy zdecydowanych działań zmierzających do poprawy sytuacji producentów rolnych z województwa podlaskiego.
5928194
1