Ptak_Waw_CTR_2024

Pierwszy Polski System Certyfiukacji Biopaliw KZR INIG

3 grudnia 2015
Komisja Europejska zatwierdziła System KZR INIG - pierwszy polski system certyfikacji biopaliw na zgodność z kryteriami zrównoważonego rozwoju. System ten został opracowany w Instytucie Nafty i Gazu – Państwowym Instytucie Badawczym w Krakowie.
Celem systemu KZR INIG jest zapewnienie, iż produkcja biokomponentów prowadzona jest z zachowaniem kryteriów zrównoważonego rozwoju zdefiniowanych w dyrektywie 2009/28/WE.
Impulsem do stworzenia systemu certyfikacji biopaliw był brak na krajowym rynku rodzimego rozwiązania - mówi Delfina Rogowska Kierownik Biura Systemu KZR INiG. To, że system KZR INiG został uznany przez KE oznacza, że certyfikaty są ważne zarówno w świetle nowo wprowadzonych przepisów, jak i w przypadku produktów eksportowanych do krajów członkowskich. Do tej pory przedsiębiorcy mogli się certyfikować wyłącznie w systemach zagranicznych – dodaje Rogowska.
System certyfikacji KZR INIG odnosi się do wszystkich rodzajów biomasy (np. ziarna), biokomponentów oraz odpadów (np. UCO) zebranych i/lub wytworzonych na terenie UE. System KZR INIG określa standardy i procedury, jakie muszą być stosowane w całym łańcuchu produkcji biomasy i biopaliw.
Certyfikacja według KZR INIG obejmuje głównie:
  • Pierwsze punkty zbiórki biomasy roślinnej (FGP), w tym producentów rolnych
  • Zakłady przetwórstwa
  • Wytwórców biokomponentów
  • Firmy handlowe.
System został zatwierdzony decyzją wykonawczą Komisji Europejskiej nr 2014/325/UE.
Więcej informacji o Systemie KZR INIG – www.kzr.inig.pl
Obowiązek certyfikacji został wprowadzony znowelizowaną ustawą o biokomponentach, która weszła w życie 9 maja br. Zakres regulacji obejmuje wszystkie podmioty prowadzące działalność gospodarczą związaną z wytwarzaniem biokomponentów, funkcjonujące na poszczególnych etapach tego procesu, czyli: producentów rolnych, pośredników, przetwórców, wytwórców, podmioty sprowadzające.

Zrównoważona produkcja biopaliw
Według INiG - PIB ważne jest, aby produkcja biopaliw odbywała się z poszanowaniem bogactw środowiska naturalnego. Ekspansja upraw energetycznych wynikająca ze zwiększonego zapotrzebowania na biopaliwa, nie może odbywać się kosztem terenów bogatych przyrodniczo, w tym miejsc, gdzie znajdują się siedliska ptaków i innych zwierząt. Dlatego też, w oparciu o zdefiniowane w dyrektywie RED kryteria zrównoważonego rozwoju (2009/28/WE) INiG - PIB opracował własny/autorski system certyfikacji zrównoważonej produkcji biopaliw i biopłynów (KZR INiG). System ten definiuje kryteria dotyczące wykorzystania gruntów pod uprawy na cele paliwowe, a także i wymagania dotyczące ograniczenie emisji GHG względem odpowiednika kopalnego. System KZR INiG działała jako system dobrowolny, uznany do tego celu przez Komisję Europejską. Uzyskanie certyfikatu KZR INiG przez producenta biopaliwa będzie stanowiło potwierdzenie, iż prowadzona przez niego produkcja jest zgodna z kryteriami zrównoważonego rozwoju (wg RED), a spalanie biopaliwa generuje niższą emisję GHG w cyklu życia niż jego kopalny odpowiednik.
Instytut Nafty i Gazu – Państwowy Instytut Badawczy (INiG-PIB) jest jednostką naukowo-badawczą od ponad 70 lat prowadzącą całokształt działań związanych z ropą naftową i gazem ziemnym, począwszy od poszukiwania i eksploatacji złóż węglowodorów, poprzez magazynowanie, transport, dystrybucję i użytkowanie gazu ziemnego, ropy naftowej i produktów naftowych i biopaliw, aż po rozwój
i doskonalenie technologii wytwarzania paliw płynnych zawierających biokomponenty.
Misja Instytutu obejmuje m. in. transfer technologii, produktów i wiedzy do praktyki przemysłowej. INiG - PIB kompleksowo podchodzi do każdego problemu tak, aby w efekcie powstał produkt nowoczesny, bezpieczny w eksploatacji i przyjazny dla środowiska naturalnego.





POWIĄZANE

Decyzja o zainstalowaniu kotła na ekogroszek może znacząco wpłynąć na komfort i ...

W minionym roku na polskich drogach w czasie Wszystkich Świętych doszło do 118 w...

Przechowywanie warzyw w odpowiednich warunkach to klucz do zachowania ich świeżo...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę