Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Pierwsze umowy na złomowanie kutrów podpisane

29 listopada 2004

Agencja Rozwoju i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR) podpisała w piątek 42 umowy z rybakami z Kołobrzegu i Dziwnowa na złomowanie kutrów - poinformował w piątek PAP dyrektor Agencji w Szczecinie Andrzej Bladoszewski.

- W woj. zachodniopomorskim rybacy złożyli 106 wniosków o likwidację jednostek połowowych - dodał.

Na wypłatę rekompensat rybakom za złomowanie kutrów szczeciński oddział agencji otrzymał w tym roku 25 milionów euro z europejskiego funduszu FIFG. Wysokość odszkodowania zależy od wielkości i wieku kutra. Zdaniem dyrektora Bladoszewskiego wyniesie średnio milion złotych za jednostkę.

Armator otrzyma pieniądze, jeśli wiek kutra stanowiącego polską własność nie przekroczył 10 lat, jednostka jest wpisana od co najmniej 3 lat do rejestru statków rybackich i ciągle jest wykorzystywana do połowów.

Koszty likwidacji statku pokryją rybacy. Właściciel kutra musi doprowadzić jednostkę do stoczni i przedstawić w agencji protokół złomowania.

- Rekompensata zostanie wypłacona po dwóch miesiącach od potwierdzenia złomowania. Koszty zniszczenia kutra nie powinny przekroczyć ceny złomu - twierdzi dyrektor szczecińskiego oddziału ARiMR.

W Polsce jest obecnie zarejestrowanych 416 kutrów, z czego około 150 w woj. zachodniopomorskim. Resort rolnictwa zakłada, że do końca roku 2006 z możliwości złomowania skorzysta ok. 40 procent rybaków.


POWIĄZANE

KRIR otrzymała odpowiedź z resortu rolnictwa w sprawie uruchomienia programu pom...

Resort rolnictwa odniósł się do poruszanej przez samorząd rolniczy kwestii dotyc...

Współczesne rolnictwo, podobnie jak wiele innych gałęzi gospodarki, musi sprosta...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę