MERCOSUR1
TSW_XV_2025

Pierwsze rozstrzygnięcia w konkursach

1 sierpnia 2013
Tegoroczna edycja konkursów organizowanych przez Polską Izbę Gospodarczą Maszyn i Urządzeń Rolniczych w Toruniu wchodzi powoli w fazę finałową. Stąd też 4 lipca 2013 roku odbyło się w Toruniu posiedzenie Komisji Konkursowej, mające na celu ocenę i zatwierdzenie wyników pierwszej tury konkursów „Serwis na Medal” i „Mechanik na Medal”.

W tym roku trudne zadanie stało przed komisją konkursową, której przewodzi prof. dr hab. Czesław Rzeźnik, bowiem firmy, które zgłosiły się do III edycji konkursu Serwis na Medal prezentowały się bardzo podobnie. Po ocenie nadesłanych dokumentów zgłoszeniowych i podliczeniu punktów komisja zakwalifikowała do części finałowej pięć zakładów serwisowych wymienionych w kolejności alfabetycznej: PHUP AGROS-WROŃSCY Sp. z o.o. ze Strzelec Wielkich, KUNERT Sp. J. z Poladowa, Pracowniczy Ośrodek Maszynowy z Augustowa, ROL-BRAT S. i W. Załęscy Sp.j. – Żabina Kaniewskiego i PHU ROLMAX GABRIEL KURZUNA ze Świdnika. Za ankietę, która obejmowała wszystkie aspekty działalności firmy można było zdobyć prawie 100 pkt, wiele firm sięgało górnego pułapu, a różnice punktowe pomiędzy najlepszymi były minimalne. Świadczy to o stale rosnącym poziomie jakości usług zakładów serwisowych, a to jest przecież podstawową ideą konkursu. Członkowie komisji odwiedzą pięciu najlepszych i na miejscu dokonają oceny zakładów serwisowych. Suma punktów za ankietę i ocenę na miejscu zdecyduje o miejscu w rankingu i zdobytych nagrodach. Wyniki konkursu zostaną ogłoszone podczas Wystawy AGRO SHOW 2013 w Bednarach.

Coraz większym zainteresowaniem cieszy się konkurs Mechanik na Medal. W drugiej edycji wzięło udział blisko 150 mechaników serwisowych z różnych stron Polski. Pierwsza tura konkursu polegała na rozwiązaniu trzech testów z ogólnej wiedzy technicznej i wiedzy specjalistycznej. Uczestnicy logowali się na platformie internetowej i musieli w czasie 7 minut rozwiązać test z 20 losowo przydzielonych pytań. Suma punktów zdobytych w trzech wejściach i łączny czas rozwiązania testu decydowały o miejscu w rankingu. Uczestnicy mieli dostęp do swoich wyników oraz rankingu. Komisja Konkursowa zatwierdziła wyniki pierwszej tury konkursu i zakwalifikowała do finału konkursu 5 uczestników: Dariusz Wójcik i Stanisław Pytka z firmy „ASPRIM”, Mateusz Tomczyk z firmy „URSON ZDZISŁAW WRÓBEL”,
Michał Szendryk z firmy „AGROHANDEL S. J. A. Placety, I. Placety” i Michał Bilski z „RAIFFEISEN AGRO-TECHNIKA Sp. z o.o.”.
Zmagania finałowe najlepszych mechaników zostały podzielone na dwie tury. Pierwsza część to finał praktyczny, który odbędzie się 19 września na terenie warsztatów szkolnych Technikum Inżynierii Środowiska i Agrobiznesu w Poznaniu. Każdy z uczestników będzie wykonywał to samo zadanie praktyczne na stanowisku, które wcześnie wylosuje. Zakres zadania praktycznego obejmuje naprawę uniwersalnego zespołu ciągnika rolniczego lub maszyny rolniczej. Na stanowisku naprawczym uczestnicy zetkną się z jednolitym sprzętem, który nie jest już produkowany, ale nadal jest wykorzystywany w produkcji rolniczej. Przy wyborze sprzętu do zadania praktycznego kierowano się dwoma zasadami: po pierwsze rezygnacja z kryptoreklamy faworyzującej daną markę, po drugie - danie równych szans wszystkim uczestnikom finału. Podstawowe zespoły robocze znajdujemy zarówno w starszym jak i najnowszym sprzęcie, a zasady naprawy nie zmieniły się od wielu lat. W czasie wykonywania zadania praktycznego ocenie będą podlegały: dobór części wymiennych, materiałów, narzędzi i przyrządów; prawidłowość demontażu i montażu części i podzespołów; umiejętność posługiwania się urządzeniami diagnostycznymi i pomiarowymi oraz dokumentacją techniczną; przestrzeganie zasad „dobrej praktyki” oraz przepisów bhp i p.poż.

Ostatnia część konkursu odbędzie się podczas AGRO SHOW 2013 w Bednarach i będzie polegała na rozwiązaniu przez finalistów testu teoretycznego składającego się z 20 pytań o wysokim stopniu trudności. Suma punktów z finału praktycznego i teoretycznego zdecyduje o lokacie w finale.

Najnowszą ideą Polskiej Izby Gospodarczej Maszyn i Urządzeń Rolniczych jest konkurs Młody Mechanik na Medal skierowany do uczniów szkół rolniczych kształcących się w zawodach związanych mechaniką maszyn i urządzeń rolniczych. Zainteresowanie pierwszą edycją konkursu przerosło wszelkie oczekiwania. W pierwszej turze, mającej podobny przebieg do zmagań mechaników serwisowych wzięło udział ponad 220 uczestników ze szkół rolniczych z całej Polski. Uczniowie zalogowani na platformie internetowej rozwiązywali 3 testy po 25 losowo wybranych pytań. Czas rozwiązania jednego testu wynosił 10 minut, a o kolejności zadecydowała ilość prawidłowo udzielonych odpowiedzi i sumaryczny czas rozwiązywania testów. System komputerowy wygenerował listę 10 finalistów, którą mamy przyjemność przedstawić: Michał Paluch i Mikołaj Michalak – ZSP nr1 w Gnieźnie; Jerzy Zyskowski i Mateusz Święciński – ZS w Wojewodzinie; Marcin Przydatek i Dawid Panasz – ZSR CKP w Świdninie; Marcin Toruński i Kamil Ługowski – ZSR w Lututowie; Karol Kobyliński – ZSCKR w Sokołowie Podlaskim oraz Andrzej Misz – CKZiU w Strzelcach Opolskich. Ta „dziesiątka” spotka się w
bezpośredniej rywalizacji w teście teoretycznym i zadaniach praktycznych na AGRO SHOW w piątek 20 września w tzw. „Dniu dla Szkół”. Młody Mechanik na Medal to zdecydowanie „strzał w dziesiątkę”, o czym świadczy ogromne zainteresowanie młodzieży. Cieszy fakt coraz większego zainteresowania uczniów szkół rolniczych różnego rodzaju formami rywalizacji w olimpiadach i konkursach zawodowych. Należy również przy tym podziękować pedagogom tych szkół za wzięcie na barki trudu przygotowania uczniów do konkursu.
Już teraz zapraszamy kibiców na interesujące i emocjonujące zawody. Uczestnikom finałów życzymy samych sukcesów w twardej rywalizacji. Tu nie ma przegranych. Już sam fakt udziału w finałach jest zwycięstwem.



POWIĄZANE

W ostatnich latach przemysł rozrywkowy w Polsce przechodzi dynamiczne zmiany. Dz...

W dzisiejszym świecie, w którym technologia jest nieodłącznym elementem życia co...

W dzisiejszym świecie zmiany w gospodarce zachodzą w zastraszającym tempie. Prze...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)Pracuj.pl
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę