Ptak_Waw_CTR_2024
Green Gas Poland

Pierwokup nie dla małych

11 czerwca 2010
Opozycja przegrała głosowanie w sprawie prawa pierwokupu. Oznacza to, że Agencja Nieruchomości Rolnych będzie mogła z niego korzystać tylko w stosunku do działek większych niż 5 hektarów.
Do tej pory z prawa pierwokupu Agencja Nieruchomości Rolnych mogła korzystać na rynku prywatnym w przypadku każdej transakcji za wyjątkiem tych zawieranych między rolnikami. Po analizie wstępnej umowy sprzedaży mogła zablokować transakcję i sama stać się właścicielem gruntów. Potem takie ziemie na przetargach ograniczonych odsprzedawane są dalej okolicznym rolnikom.

Problem w tym, że zdecydowana większość umów spływających do Agencji dotyczy małych działek, których kupno nie poprawiłoby struktury agrarnej kraju. Teraz prawo pierwokupu będzie ograniczone do działek nie mniejszych niż 5 hektarów. A to pozwoli realizować Agencji jej główny cel.

Tomasz Nawrocki –prezes ANR „Można siły zaangażowane w opiniowanie aktów notarialnych przenieść do sekcji związanych ze sprzedażą nieruchomości. W związku z tym, efekt będzie sprzyjający usprawnieniu pracy Agencji.”

Ale przeciwko zmianie przepisów zaprotestowała opozycja. Jej zdaniem ograniczenie stosowania prawa pierwokupu jest słuszne, ale ustalanie limitu na poziomie 5 lub jak początkowo proponował rząd 10 hektarów to gruba przesada. Wystarczyłby 1 hektar.

Henryk Kowalczyk – poseł PIS „Definicja gospodarstwa zaczyna się od 1 hektara, więc ten poziom ma sens logiczny i tak powinno i tu zostać.”



Ostatecznie Senat odrzucił tą poprawkę Prawa i Sprawiedliwości oraz poparł propozycje rządu. Nowe przepisy wejdą w życie już jutro.


POWIĄZANE

Siedem do dziewięciu na dziesięć nowych kombajnów zamawianych przez farmerów w W...

Już nie odmrożony VAT, lecz susza i jej skutki będą w najbliższych miesiącach je...

Tak dobrych wiadomości jak dziś, e-petrol.pl nie miał od roku - z najnowszego ba...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę