Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Pieniądze z dopłat do zwrotu

5 stycznia 2016
Około 5 tys. rolników w Lubelskiem Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa zawiadomiła o możliwości oddania nienależnie naliczonych dopłat bezpośrednich za lata 2009 i 2010. Pieniądze zwróciła już blisko połowa z tych osób - podaje DziennikWschodni.pl

– Najpierw Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa poinformowała mnie, że jestem kontrolowany, później otrzymałem decyzję o odwołaniu decyzji o przyznaniu dopłat za 2010 r. – opowiada pan Jan, rolnik z powiatu lubelskiego. – Jakiś czas później otrzymałem nową decyzję o przyznaniu dopłat za 2010 r. 4 stycznia ARiMR przysłała mi pismo z informacją o możliwości dokonania zwrotu nienależnie naliczonych płatności, tj. ok. 600 zł. Pomyślałem sobie, że to tak jak z fundacją Jurka Owsiaka, że jest możliwość przekazania pieniędzy, ale obowiązku nie ma – żartuje nasz czytelnik.

I dodaje: Dowiadywałem się, o co chodzi – przyznaje rolnik. – Podobno takie pismo dostałem nie tylko ja, ale dużo więcej osób. Z płatności korzystam już od kilku lat. Ani nie zmniejszałem, ani nie zwiększałem powierzchni swojego gospodarstwa. Tym większe moje zdziwienie.

Podobne zawiadomienia o możliwości zwrotu nienależnie wypłaconych dopłat otrzymało już ok. 5 tys. rolników z naszego województwa. – Ok. 2,3 tys. osób dobrowolnie oddało środki, które uznaliśmy, że powinni zwrócić, bo stwierdziliśmy, że uzyskali je bezprawnie – tłumaczą pracownicy lubelskiego oddziału ARiMR.

Agencja ma na to dowody. – Po audycie Komisji Europejskiej zaczęliśmy bardzo szczegółowo kontrolować grunty rolników – wyjaśnia Andrzej Maj, dyrektor lubelskiego oddziału ARiMR. – Zdjęcia, którymi dysponujemy, są bardzo dokładne i mogliśmy szczegółowo zweryfikować ich działki. I dodaje: Rolnicy wpisują nam powierzchnie z rejestru gruntów, a to nie pokrywa się to z gruntami użytkowanymi rolniczo.

Po kontroli ARMiR okazało się, że powierzchnie zgłoszone do dopłat zostały zawyżone, bo w rzeczywistości rosną na nich np. krzaki lub drzewa. – Wcześniej mogła to wykryć tylko kontrola na miejscu – dodaje dyrektor Maj. – Teraz mamy wiarygodne dowody, że dany rolnik wnioskował o coś, o co nie powinien.

W sumie błędnych spraw, dotyczących 2009 i 2010 r. było w Lubelskiem ok. 30 tys. Połowa z nich została już zweryfikowana, połowa czeka na sprawdzenie.



POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Uprawa soi przy wsparciu technologii – ciekawy kierunek dla polskich rolników Ar...

Najnowsze dane GUS pokazały zaskakująco wręcz dobre dane na temat aktywności dew...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę