Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Pieniądze unijne trafią na wsparcie szkolnictwa zawodowego

25 lutego 2015
Resort gospodarki planuje wykorzystać pieniądze unijne na promocję szkolnictwa zawodowego. Chodzi o współpracę firm działających w specjalnych strefach ekonomicznych m.in. ze szkołami zawodowymi.
Jak poinformowało Ministerstwo Gospodarki, projekt "Kształcenie zawodowe dla potrzeb gospodarki" ma być realizowany z programu "Wiedza Edukacja Rozwój" na lata 2014-2020. Przewidziano na to 4 mln zł. Resort ma współpracować z wybranymi spółkami zarządzającymi specjalnymi strefami ekonomicznymi.

Celem projektu jest upowszechnienie modelu współpracy pracodawców działających w specjalnych strefach ekonomicznych ze szkołami oraz placówkami oświaty prowadzącymi kształcenie zawodowe. "Opracowany model zostanie przekazany wszystkim przedsiębiorcom działającym w strefach, a także ich podwykonawcom" - zaznaczył resort gospodarki.

Jak podkreśliło ministerstwo, pieniądze z regionalnych programów operacyjnych mają trafić na stypendia dla uczniów, dodatki dla ich opiekunów podczas staży oraz pokrywanie kosztów kształcenia ponoszonych przez pracodawców.

Budżet programu "Wiedza Edukacja Rozwój" sięga ponad 4,4 mld euro z Europejskiego Funduszu Społecznego oraz 252,4 mln euro ze specjalnej linii budżetowej "Inicjatywa na rzecz zatrudnienia osób młodych".

Na aktywizację zawodową, kształcenie, poprawę sytuacji na rynku pracy młodych osób trafi 1 mld 757 mln euro.

Pieniądze z programu "Wiedza Edukacja Rozwój" mają też pomóc instytucjom publicznym w realizowaniu reform. Chodzi m.in. o skrócenie czasu postępowań gospodarczych, tworzenie lepszego prawa, podniesienie jakości konsultacji społecznych, czy też zwiększenie kompetencji kadr instytucji zatrudnienia i pomocy społecznej. Również samorządy otrzymają m.in. pomoc w zakresie podniesienia jakości planowania przestrzennego. Na te przedsięwzięcia przeznaczono 739 mln euro.

Dofinansowane z pieniędzy UE projekty dotyczące edukacji i szkolnictwa wyższego będą musiały odpowiadać na potrzeby pracodawców. Na to trafi 1 mld 56 mln euro.

301 mln euro to wsparcie m.in. na finansowanie ważnych z punktu widzenia rynku pracy programów profilaktycznych. Chodzi m.in. o choroby krążenia, nowotworowe, generalnie takie, które są najczęstszą przyczyną braku aktywności zawodowej. Dofinansowanie unijne będą mogły uzyskać też kadry medyczne specjalizujące się w dziedzinach powiązanych z potrzebami demograficznymi, geriatrią czy też usługami opiekuńczymi. Z tych pieniędzy mają powstawać centra symulacji na wyższych uczelniach medycznych, pozwalające ich studentom zdobywać umiejętności praktyczne.

670 mln euro z programu przeznaczono natomiast na innowacje społeczne i współpracę ponadnarodową. "Chcemy w ten sposób wspierać nietypowe, innowacyjne i ponadnarodowe projekty. Przykładem może być sfinansowanie wdrożenia w Polsce nowatorskich metod zwalczania bezrobocia, które sprawdziły się w innych państwach, gdzie z powodzeniem funkcjonują w warunkach zbliżonych do polskich" - tłumaczył wcześniej PAP wiceminister infrastruktury i rozwoju Paweł Orłowski.

Komisja Europejska zaakceptowała program w drugiej połowie grudnia ub.r.


POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Uprawa soi przy wsparciu technologii – ciekawy kierunek dla polskich rolników Ar...

Najnowsze dane GUS pokazały zaskakująco wręcz dobre dane na temat aktywności dew...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę