Inspekcja Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych działa już 5 lat. „Może nie jest to bardzo długi czas, ale pozwala na ocenę funkcjonowania instytucji i jej pracowników. Inspekcja pełni ogromnie ważne zadania kontrolne z zakresu bezpieczeństwa żywności. Wszyscy, jako konsumenci chcemy być pewni, że to, co spożywamy jest zdrowe i prawidłowo oznakowane.” – powiedział podczas jubileuszowej uroczystości minister rolnictwa i rozwoju wsi Marek Sawicki.
Minister zaznaczył, że odpowiedzialność za kontrolę jakości sprzedawanych produktów ponosi rząd, dlatego uważa on za konieczne spionizowanie zarządzania IJHARS. „W inspekcji, która prowadzi działalność quasi policyjną, której głównymi zasadami są: tożsamość i jakość, nie może być rozproszenia zarządzania i odpowiedzialności na rząd oraz samorządy. Tu potrzebna jest niezależność oceny i pewność funkcjonowania.” – podkreślił szef resortu zapowiadając podjęcie stosownych działań w tym kierunku.
Minister M. Sawicki stwierdził, że kierunki działalności inspekcji będą ulegały modyfikacji w związku z zapowiadanymi zmianami Wspólnej Polityki Rolnej. „Nowe wyzwania przed inspekcją stawia także coraz częściej pojawiający się proceder fałszowania żywność i poprawnego jej znakowania. Każdy ma prawo wiedzieć jest masła jest w maśle, czy miodu w miodzie, który kupuje, a działania kontrolne w tym kierunku prowadzi Inspekcja Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych” – zaznaczył minister.
Historia inspekcji sięga roku 1930, kiedy to powołano Inspekcję Standaryzacji, która po raz pierwszy otrzymała uprawnienia kontrolne. Po wielu historycznych zmianach, a w ostatnim dziesięcioleciu, przekształceniach od 1 stycznia 2003 roku, na mocy ustawy o jakości handlowej artykułów rolno-spożywczych, funkcjonuje Inspekcja Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych. Jej działania obejmują przede wszystkim ochronę konsumentów i walkę z zafałszowaniami na rynku produktów żywnościowych, eliminację nieuczciwej konkurencji producenckiej oraz promocję jakości polskiej żywności poprzez propagowanie znaków i certyfikatów jakości. System kontroli żywności IJHARS zapewnia konsumentom dostęp do rzetelnych informacji na temat artykułów rolno-spożywczych oraz zapobiega nieuczciwym praktykom rynkowym.