Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Piechociński: Polska zawetuje propozycję KE redukcji emisji CO2

3 grudnia 2015
Jak podaje ISB News, jeśli na szczycie unijnym w przyszłym tygodniu podtrzymana zostanie propozycja Komisji Europejskiej w zakresie 40-proc. redukcji emisji CO2 do 2030 r., Polska będzie musiała ją zawetować - poinformował wicepremier i minister gospodarki Janusz Piechociński.

- Jeśli ta propozycja wyjściowa będzie w takim kształcie, jaki jest obecnie, to Polska nie ma wyboru i musi to zawetować. Dla polskiego ministra gospodarki i większości ministrów gospodarki Unii Europejskiej wariant 40 proc., niszczący połowę przemysłu europejskiego, jest nie do przyjęcia - powiedział Piechociński w wywiadzie dla Programu Trzeciego Polskiego Radia.

23-24 października w Brukseli obędzie się szczyt klimatyczny, poświęcony ustaleniu nowego celu redukcji gazów cieplarnianych po 2020 r. W styczniu br. Komisja Europejska zaproponowała 40 proc. redukcji emisji CO2 do 2030 r. (w stosunku do poziomów z 1990 r.) i oraz zwiększenie udziału odnawialnych źródeł energii do 27 proc.
 
- Przypomnę, że Komisja Europejska została zobowiązana, że przedłoży nowe propozycje, kiedy będzie globalne porozumienie, aby Europa nie była naiwna i nie kosztem Europy - w tym także polskiej gospodarki, polskiej energetyki, polskiej konkurencyjności, polskiego przemysłu - te procesy będą się działy - powiedział wicepremier.

Zdaniem ministra, do wyników szczytu paryskiego Komisja Europejska nie powinna się w tej sprawie spieszyć i niepotrzebnie osłabiać znajdującej się w dużym kryzysie gospodarki europejskiej.

Szczyt klimatyczny w Paryżu ma odbyć się w 2015 r.

Minister gospodarki nie chciał ujawniać polskich argumentów i propozycji, ale obiecał, że jeśli będzie to możliwe, zrobi to po szczycie.

- Bardzo ważne jest to, jaki rok jest rokiem bazowym, bardzo ważne są transfery pieniądza, to, czy udział energii odnawialnej w miksie energetycznym jest na poziomie europejskim, czy na poziomie narodowym, jakie za tym idą transfery pieniądza i kto oraz jakie ma już zrealizowane procesy inwestycyjne - powiedział jedynie Piechociński.

Obecnie obowiązujące cele polityki unijnej w tym zakresie to redukcja emisji CO2 o 20 proc. i zwiększenie udziału OZE w bilansie energetycznym do 20 proc. w okresie do 2020 r.

W Polsce ok. 90 proc. wytwarzanej energii elektrycznej pochodzi ze spalania węgla.


POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Uprawa soi przy wsparciu technologii – ciekawy kierunek dla polskich rolników Ar...

Najnowsze dane GUS pokazały zaskakująco wręcz dobre dane na temat aktywności dew...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę