Poinformowała PAP w czwartek rzecznik PGNiG Małgorzata Przybylska.
Jak dodała, prezes Urzędu Regulacji Energetyki (URE) podjął decyzję w środę (14 grudnia) o wydłużeniu terminu obowiązywania dotychczasowej taryfy PGNiG do 31 marca 2006 r., ale wyraził zgodę na podniesienie ceny gazu. Opłata przesyłowa i abonament pozostaną na tym samym poziomie.
PGNiG zapowiada, że wzrost cen gazu spowoduje podwyżkę rachunków odbiorców domowych o 4,9-7 proc. przy uwzględnieniu faktu, iż pozostałe elementy rachunku takie jak opłata za przesyłanie i dystrybucję dla klientów zasilanych z sieci rozdzielczych nie ulegną zmianie.
Według PGNiG, zmiana cen gazu spowoduje wzrost płatności u odbiorców zużywających duże ilości gazu, takich jak: zakłady azotowe, huty szkła, elektrociepłownie oraz spółki dystrybucyjne o ok. 9-11 proc.
PGNiG poinformował, że nowa taryfa opracowana została z uwzględnieniem minimalizacji skutków ograniczenia wzrostu cen importowych na wzrost cen dla odbiorców i uwzględnia ona także tańszy gaz pozyskiwany w kraju.
Jak wyjaśniło PGNiG, zmiana cen gazu jest spowodowana istotną zmianą warunków zakupów gazu za granicą. Taka korekta cen może nastąpić w przypadku wzrostu cen paliwa powyżej 5 proc. w stosunku do cen przyjętych do kalkulacji w taryfie, ale nie częściej niż raz na kwartał.